statystyki

TSUE: Ugoda koncernów nie może uderzać w pacjentów

autor: Sławomir Wikariak03.02.2020, 06:01; Aktualizacja: 03.02.2020, 10:04
Zdaniem trybunału w Luksemburgu to sąd krajowy musi ocenić wpływ ugód na konkurencję.

Zdaniem trybunału w Luksemburgu to sąd krajowy musi ocenić wpływ ugód na konkurencję.źródło: ShutterStock

Oceniając ugody patentowe, które ograniczają możliwość wejścia na rynek leków generycznych, należy wziąć pod uwagę również interes pacjentów – uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Sprawa dotyczy ugód zawartych przez znanego potentata farmakologicznego GlaxoSmithKline z producentami chcącymi wypuścić na rynek leki generyczne. Tym mianem określa się farmaceutyki, którym przestała już przysługiwać ochrona patentowa. Chodziło o aktywny składnik farmaceutyczny leku przeciwdepresyjnego paroksetyna. W momencie wygaśnięcia patentu wielu wytwórców postanowiło zacząć go produkować. GlaxoSmithKline pozwała ich jednak w związku z patentem wtórnym chroniącym określone procesy wytwarzania tego składnika. Konkurenci zakwestionowali z kolei ważność tego patentu.

Ostatecznie doszło do zawarcia ugód między GlaxoSmithKline, a firmami chcącymi produkować leki generyczne. Te ostatnie zgodziły się zrezygnować z wprowadzania na rynek swych środków przez określony czas w zamian za wynagrodzenie od GlaxoSmithKline. Brytyjski Urząd ds. Konkurencji i Rynków (Competition and Markets Authority) uznał tę ugodę za naruszającą zasady konkurencji. Sąd, do którego trafiła skarga, postanowił poprosić o wykładnię przepisów TSUE.

Zdaniem trybunału w Luksemburgu to sąd krajowy musi ocenić wpływ ugód na konkurencję. Wyrok wskazuje jednak, co powinno być brane pod uwagę. Jednym z takich czynników powinien być wpływ zwartych porozumień na sytuację konsumentów. Jeśli okaże się, że brak konkurencyjnych leków generycznych na rynku prowadzi do monopolu i działa na niekorzyść pacjentów, to sąd powinien to wziąć pod uwagę.


Pozostało jeszcze 38% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane