statystyki

TSUE: Ugoda koncernów nie może uderzać w pacjentów

autor: Sławomir Wikariak03.02.2020, 06:01; Aktualizacja: 03.02.2020, 10:04
Zdaniem trybunału w Luksemburgu to sąd krajowy musi ocenić wpływ ugód na konkurencję.

Zdaniem trybunału w Luksemburgu to sąd krajowy musi ocenić wpływ ugód na konkurencję.źródło: ShutterStock

Oceniając ugody patentowe, które ograniczają możliwość wejścia na rynek leków generycznych, należy wziąć pod uwagę również interes pacjentów – uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Sprawa dotyczy ugód zawartych przez znanego potentata farmakologicznego GlaxoSmithKline z producentami chcącymi wypuścić na rynek leki generyczne. Tym mianem określa się farmaceutyki, którym przestała już przysługiwać ochrona patentowa. Chodziło o aktywny składnik farmaceutyczny leku przeciwdepresyjnego paroksetyna. W momencie wygaśnięcia patentu wielu wytwórców postanowiło zacząć go produkować. GlaxoSmithKline pozwała ich jednak w związku z patentem wtórnym chroniącym określone procesy wytwarzania tego składnika. Konkurenci zakwestionowali z kolei ważność tego patentu.

Ostatecznie doszło do zawarcia ugód między GlaxoSmithKline, a firmami chcącymi produkować leki generyczne. Te ostatnie zgodziły się zrezygnować z wprowadzania na rynek swych środków przez określony czas w zamian za wynagrodzenie od GlaxoSmithKline. Brytyjski Urząd ds. Konkurencji i Rynków (Competition and Markets Authority) uznał tę ugodę za naruszającą zasady konkurencji. Sąd, do którego trafiła skarga, postanowił poprosić o wykładnię przepisów TSUE.

Zdaniem trybunału w Luksemburgu to sąd krajowy musi ocenić wpływ ugód na konkurencję. Wyrok wskazuje jednak, co powinno być brane pod uwagę. Jednym z takich czynników powinien być wpływ zwartych porozumień na sytuację konsumentów. Jeśli okaże się, że brak konkurencyjnych leków generycznych na rynku prowadzi do monopolu i działa na niekorzyść pacjentów, to sąd powinien to wziąć pod uwagę.


Pozostało 38% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane