Cukier będzie drożeć, chociaż jest go za dużo

autor: Patrycja Otto03.02.2020, 10:02; Aktualizacja: 03.02.2020, 10:02
Krajowe cukrownie wyprodukowały w ubiegłym roku 2,14 mln ton cukru, o ponad 3 proc. mniej niż rok wcześniej – wynika z najnowszych danych GUS. To pierwszy spadek od 2015 r.

Krajowe cukrownie wyprodukowały w ubiegłym roku 2,14 mln ton cukru, o ponad 3 proc. mniej niż rok wcześniej – wynika z najnowszych danych GUS. To pierwszy spadek od 2015 r.źródło: ShutterStock

Po latach dynamicznych wzrostów produkcja zaczyna spadać. I to nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

Krajowe cukrownie wyprodukowały w ubiegłym roku 2,14 mln ton cukru, o ponad 3 proc. mniej niż rok wcześniej – wynika z najnowszych danych GUS. To pierwszy spadek od 2015 r. W ostatnich latach, na skutek uwolnienia rynku cukru w Europie, co nastąpiło w 2017 r., produkcja sukcesywnie rosła.

Ubiegłoroczny spadek był efektem kilku czynników. Michał Gawryszczak, dyrektor biura w Związku Producentów Cukru w Polsce, mówi o suszy, krótszej kampanii cukrowniczej oraz zamknięciu jednego z 18 zakładów działających w kraju. Potwierdza to Krzysztof Kowa, prezes zarządu Krajowej Spółki Cukrowej, dodając, że problem stanowiły też szkodniki. – Podczas ostatniej kampanii spółka skupiła prawie 5,8 mln ton buraków cukrowych i wyprodukowała ponad 860 tys. ton cukru – tłumaczy. W poprzedniej skup wyniósł 6 mln ton buraków, a produkcja sięgnęła 910 tys. ton cukru.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane