statystyki

Inteligentne wodomierze w spółdzielniach mieszkaniowych na celowniku UODO

autor: Jakub Styczyński28.01.2020, 08:26; Aktualizacja: 28.01.2020, 08:27
komputer, dokument, firma, rozliczenia, podatki, rachunki

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych przedstawił w początkach roku plan kontroli sektorowych na 2020 r. Pod lupę mają trafić między innymi podmioty, które korzystają z systemów tzw. inteligentnych liczników wody, które umożliwiają zdalny odczyt parametrów z danego budynku lub lokalu z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.źródło: ShutterStock

W tegorocznym planie kontroli organ nadzorczy ujął podmioty korzystające z urządzeń umożliwiających zdalny odczyt liczników wody. Eksperci radzą, by w ramach przygotowań do wizyty inspektorów sprawdziły one zakres przetwarzanych danych oraz umowy z podmiotami zewnętrznymi.

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych przedstawił w początkach roku plan kontroli sektorowych na 2020 r. Pod lupę mają trafić między innymi podmioty, które korzystają z systemów tzw. inteligentnych liczników wody, które umożliwiają zdalny odczyt parametrów z danego budynku lub lokalu z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Urządzenia te automatycznie przesyłają odczyty z urządzeń do bazy danych. Tego typu liczniki są wykorzystywane nie tylko przez przedsiębiorstwa wodociągowe, lecz także np. spółdzielnie mieszkaniowe. To właśnie te grupy podmiotów mogą spodziewać się kontroli UODO w tym zakresie.

UODO sprawdzi, czy administrator danych osobowych jest w stanie wskazać zagrożenia i ryzyko płynące z przetwarzania przez niego pozyskanych informacji. – Będziemy weryfikować, czy wdrożone zostały środki techniczne i organizacyjne, aby przetwarzanie danych osobowych odbywało się zgodnie z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (RODO) – informuje Adam Sanocki, rzecznik prasowy UODO. I dodaje, że zakres przetwarzanych danych może różnić się od przyjętego przez administratora sposobu odczytu. Tym samym niezbędne w trakcie kontroli będzie ustalenie, czy w związku z owym przetwarzaniem danych dochodzi do profilowania, o którym mowa w art. 4 pkt 4 RODO.

Obecnie obowiązujące przepisy prawa nie regulują kwestii częstotliwości odczytów z wodomierzy. Jednak organ nadzorczy może surowszym okiem spojrzeć na podmioty, które dokonują częstych pomiarów.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane