statystyki

Inteligentne wodomierze w spółdzielniach mieszkaniowych na celowniku UODO

autor: Jakub Styczyński28.01.2020, 08:26; Aktualizacja: 28.01.2020, 08:27
komputer, dokument, firma, rozliczenia, podatki, rachunki

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych przedstawił w początkach roku plan kontroli sektorowych na 2020 r. Pod lupę mają trafić między innymi podmioty, które korzystają z systemów tzw. inteligentnych liczników wody, które umożliwiają zdalny odczyt parametrów z danego budynku lub lokalu z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.źródło: ShutterStock

W tegorocznym planie kontroli organ nadzorczy ujął podmioty korzystające z urządzeń umożliwiających zdalny odczyt liczników wody. Eksperci radzą, by w ramach przygotowań do wizyty inspektorów sprawdziły one zakres przetwarzanych danych oraz umowy z podmiotami zewnętrznymi.

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych przedstawił w początkach roku plan kontroli sektorowych na 2020 r. Pod lupę mają trafić między innymi podmioty, które korzystają z systemów tzw. inteligentnych liczników wody, które umożliwiają zdalny odczyt parametrów z danego budynku lub lokalu z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Urządzenia te automatycznie przesyłają odczyty z urządzeń do bazy danych. Tego typu liczniki są wykorzystywane nie tylko przez przedsiębiorstwa wodociągowe, lecz także np. spółdzielnie mieszkaniowe. To właśnie te grupy podmiotów mogą spodziewać się kontroli UODO w tym zakresie.

UODO sprawdzi, czy administrator danych osobowych jest w stanie wskazać zagrożenia i ryzyko płynące z przetwarzania przez niego pozyskanych informacji. – Będziemy weryfikować, czy wdrożone zostały środki techniczne i organizacyjne, aby przetwarzanie danych osobowych odbywało się zgodnie z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (RODO) – informuje Adam Sanocki, rzecznik prasowy UODO. I dodaje, że zakres przetwarzanych danych może różnić się od przyjętego przez administratora sposobu odczytu. Tym samym niezbędne w trakcie kontroli będzie ustalenie, czy w związku z owym przetwarzaniem danych dochodzi do profilowania, o którym mowa w art. 4 pkt 4 RODO.

Obecnie obowiązujące przepisy prawa nie regulują kwestii częstotliwości odczytów z wodomierzy. Jednak organ nadzorczy może surowszym okiem spojrzeć na podmioty, które dokonują częstych pomiarów.


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane