statystyki

Kara administracyjna jest niezależna od winy

autor: Szymon Cydzik23.01.2020, 16:00
Dotyczyła ona stosowania przez zarządcę infrastruktury kolejowej bezprawnych praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów.

Dotyczyła ona stosowania przez zarządcę infrastruktury kolejowej bezprawnych praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów.źródło: ShutterStock

Sąd Najwyższy podtrzymał karę ponad 1 mln zł dla PKP PLK za opóźnienie w wykonaniu decyzji prezesa Urzędu Transportu Kolejowego.

Dotyczyła ona stosowania przez zarządcę infrastruktury kolejowej bezprawnych praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów. Polegały one na udzielaniu im niespójnych informacji – to, co ogłaszano przez megafony, nie zgadzało się z tym, co wyświetlano na tablicy – na kilku największych warszawskich stacjach kolei miejskiej. Prezes UTK nakazał niezwłoczne ich zaprzestanie. PKP PLK najpierw wniosło o ponowne rozpatrzenie, a następnie wniosło skargę do sądów administracyjnych, jednak ostatecznie w 2017 r. NSA potwierdził prawidłowość decyzji (wydanej trzy lata wcześniej) i stała się ona prawomocna.

Zarządca jednak wciąż zwlekał z jej wykonaniem, za co urząd ukarał go karą pieniężną. Przepisy określają jej maksymalną wysokość na 5 tys. euro za każdy dzień opóźnienia. W tym przypadku kara za 180 dni zwłoki wyniosła ok. 220 tys. euro, czyli nieco ponad milion złotych. PKP PLK jednak odwoływał się także od tej decyzji, tym razem do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane