statystyki

E-palenie w Europie i Stanach pod ścisłym nadzorem

autor: Klara Klinger, Patrycja Otto21.01.2020, 07:20; Aktualizacja: 21.01.2020, 07:26
E-papieros

Państwa europejskie już teraz na własną rękę wprowadzają różnego rodzaju ograniczeniaźródło: ShutterStock

Unia zamierza monitorować działania niepożądane związane z wapowaniem we wszystkich krajach członkowskich.

Łączna liczba przypadków chorób, które mogą mieć związek z używaniem e-papierosów, wynosi już 2,6 tys., z czego 57 jest śmiertelnych – wynika z najnowszych danych Amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób. Według CDC przypadki zatruć zostały odnotowane w każdym stanie. Tylko w tym roku było 41 nowych hospitalizacji z powodu e-papierosów. Kilka dni temu głośno było o śmierci 15-latki z Teksasu. „New York Times” pisał, że to najmłodsza ofiara e-papierosów. We wszystkich przypadkach chodzi o powikłania związane z chorobami płuc.

Amerykańskie doniesienia przełożyły się na podejście Unii do monitorowania możliwych zatruć spowodowanych elektronicznymi papierosami. Kilka tygodni temu odbyło się robocze spotkanie, podczas którego Komisja Europejska wezwała wszystkie państwa członkowskie do wprowadzenia systemu powiadamiania o zdarzeniach niepożądanych w związku z wapowaniem.

Przypomniała, że mają one obowiązek zgłaszania wszelkich podejrzanych przypadków chorób oraz informowania, czy e-papieros lub pojemnik zapasowy mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi. Wówczas też poinformowała o pierwszych przypadkach śmierci w związku z używaniem e-papierosów. Dochodzenia w tej sprawie są prowadzone na szczeblach krajowych. Na razie tylko niektóre państwa wprowadziły monitoring. W Europie najbardziej rzetelnie dane ma Wielka Brytania. Tutaj system zbierania informacji o możliwych powikłaniach związanych z e-papierosami działa od 2016 r. Z ostatnich danych wynika, że na Wyspach były 74 doniesienia związane z zagrożeniem zdrowia po użytkowaniu e-papierosów, z czego 49 przypadków uznanych zostało za poważne.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane