statystyki

Wojna handlowa USA z Chinami. Waszyngton wpływa na państwa trzecie, by nie wspierały Pekinu

autor: Grzegorz Kowalczyk09.01.2020, 07:38; Aktualizacja: 09.01.2020, 07:43
Według Reutersa w 2018 r. rząd Niderlandów pozwolił tamtejszej firmie ASML, produkującej sprzęt półprzewodnikowy odgrywający kluczową rolę w konstrukcji chipów, na sprzedaż maszyny chińskim kontrahentom.

Według Reutersa w 2018 r. rząd Niderlandów pozwolił tamtejszej firmie ASML, produkującej sprzęt półprzewodnikowy odgrywający kluczową rolę w konstrukcji chipów, na sprzedaż maszyny chińskim kontrahentom.źródło: ShutterStock

Waszyngtońska administracja wpływa na państwa trzecie, by nie wspierały Pekinu. I to nie tylko w kwestii 5G. Udało się jej np. zmusić rząd Niderlandów do zmiany decyzji o sprzedaży do Chin nowoczesnego urządzenia.

Według Reutersa w 2018 r. rząd Niderlandów pozwolił tamtejszej firmie ASML, produkującej sprzęt półprzewodnikowy odgrywający kluczową rolę w konstrukcji chipów, na sprzedaż maszyny chińskim kontrahentom. Spotkało się to ze zdecydowanym protestem USA. Do zablokowania transakcji przekonywali premiera Marka Rutte amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo oraz zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Charles Kupperman. Skutecznie. Sprawa jest istotna, ponieważ po sfinalizowaniu zakupu Chiny miałyby otwartą drogę do konstrukcji niezwykle szybkich i wydajnych mikroprocesorów. Dotychczas takim zapleczem dysponowały jedynie koreański Samsung, tajwański TSMC i amerykański Intel.

Przyciskanie Pekinu

Wojna technologiczna jest kluczowym elementem amerykańsko-chińskiego sporu handlowego. Amerykanie obawiają się, że zwiększony udział firm z Państwa Środka w rynku USA może doprowadzić do wykradania danych przez władze w Pekinie. Stany Zjednoczone pod przewodnictwem Donalda Trumpa w zeszłym roku zablokowały sprzedaż Chińczykom usługi MoneyGram, realizującej przekazy pieniężne. Kupcem, płacącym za transakcję ok. 1,2 mld dol., miało być Ant Financial – spółka zależna od Alibaby – potentata z branży e-commerce.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane