Sekretarzami stanu mają być też dwaj politycy PiS: Maciej Małecki, w tamtej kadencji wiceminister Skarbu przed jego likwidacją oraz Artur Soboń, do niedawana odpowiedzialny za budownictwo wiceminister Inwestycji I Rozwoju. Członkami kierownictwa jest już odpowiedzialny za pion prawny Tomasz Szczegielniak oraz Adam Gawęda, który tak jak dotychczas w resorcie Energii ma zajmować się górnictwem.

Obecność Kowalskiego i Gryglasa to efekt umowy koalicyjnej PiS z koalicjantami. Najważniejsze ustalenia dotyczące podziału kompetencji zapadną po wręczeniu im nominacji, co może nastąpić w najbliższych dniach.

Jak wynika z naszych informacji, nadzór nad spółkami energetycznymi może przypaść Maciejowi Małeckiemu. Od marca 2018 r. był on przewodniczącym sejmowej komisji do spraw energii i skarbu państwa, a w tej kadencji został jednym z jej wiceprzewodniczących.

Pełny start nowego resortu będzie możliwy po nowelizacji ustawy o działach, prace nad tym trwają w rządzie. Jest prawdopodobne, że projekt trafi na posiedzenie Sejmu planowane na 18 grudnia. Odpowiedzialni za spółki górnicze i energetyczne wiceministrowie będą współpracować z resortem klimatu, który ma odpowiadać za regulacje i bezpieczeństwo energetyczne.