Firma nie przepadnie, ale kara może sięgnąć miliona złotych

03.12.2019, 12:05; Aktualizacja: 03.12.2019, 12:05
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska odpowiada na pytania przedsiębiorców i DGP.

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska odpowiada na pytania przedsiębiorców i DGP.źródło: ShutterStock

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska odpowiada na pytania przedsiębiorców i DGP.

Pytanie 1

Czy będzie możliwość sporządzenia zbiorczych kart przekazania odpadów (KPO) lub kart przekazania odpadów komunalnych (KPOK)?

Nie, ponieważ z 1 stycznia 2020 r. zostanie uchylony art. 69 ust. 5 ustawy z o odpadach, który dopuszczał możliwość sporządzenia zbiorczej karty przekazania odpadów, obejmującej odpady danego rodzaju, przekazywane łącznie w okresie miesiąca kalendarzowego za pośrednictwem tego samego transportującego odpady temu samemu posiadaczowi odpadów. W związku z powyższym od 1 stycznia 2020 r. nie będzie możliwe wystawianie zbiorczych kart przekazania odpadów.

Pytanie 2

Czy istnieje możliwość skorygowania masy odpadów na KPO?

Tak, istnieje możliwość skorygowania masy odpadów – podmiot przejmujący może odrzucić KPO z informacją, że waga jest niewłaściwa (wskazać własną wartość), a podmiot przekazujący może tę masę skorygować zgodnie ze wskazaniem podmiotu przejmującego i ponownie przekazać kartę.

Pytanie 3

Co zrobić w przypadku braku energii elektrycznej, awarii internetu lub stałego braku dostępu do internetu?

Dokumenty można zaplanować i wygenerować wcześniej (np. KPO/KPOK). Ponadto wykonywanie czynności w BDO nie musi odbywać się w siedzibie firmy. BDO można obsługiwać na różnych urządzeniach: komputer, telefon, tablet. W razie awarii bądź stałego braku dostępu do internetu należy zapewnić ciągłość ewidencji w BDO, np. korzystając z internetu mobilnego w telefonie.

Pytanie 4

Jak ma postąpić przejmujący odpad w przypadku, gdy nie zgadza się kod lub masa przywiezionych odpadów?

W przypadku gdy podmiot przejmujący odpady uzna, że podmiot przekazujący odpady wprowadził na KPO/KPOK błędny kod i/lub rodzaj lub masę odpadów, ma dwie możliwości: może odrzucić kartę lub wprowadzić swoją masę i zatwierdzić przyjęcie odpadów. W pierwszym przypadku podmiot przekazujący odpady ma możliwość edycji karty ze statusem „Odrzucona” w zakresie zmiany kodu i/lub masy odpadów. Po dokonaniu korekty ponownie przekazuje KPO do przekazującego, który po zatwierdza przyjęcie odpadów. Ponadto system dopuszcza możliwość zaewidencjonowania różnej masy odpadów zarówno po stronie przekazującego, jak i przejmującego odpady, w przypadku gdy przejmujący odpady wprowadzi swoją masę i zatwierdzi kartę.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane