statystyki

Sklepy napędzają zadłużenie innych sektorów. Około 7,4 mld zł wynoszą zaległości w handlu

autor: Marek Chądzyński, Patrycja Otto03.12.2019, 10:00; Aktualizacja: 03.12.2019, 10:00
W handlu zaległości są największe, a kłopoty mają przede wszystkim małe sklepy, których jest coraz mniej

W handlu zaległości są największe, a kłopoty mają przede wszystkim małe sklepy, których jest coraz mniejźródło: ShutterStock

Tylko największe przedsiębiorstwa z branży skorzystały na dobrej koniunkturze.

Dane o zaległościach zaczerpnęliśmy z baz BIG Infomonitor i Biura Informacji Kredytowej. Według nich w ciągu trzech kwartałów tego roku długi sklepów zwiększyły się o ponad 930 mln zł. To najwyższa kwota wśród wszystkich sektorów. Wyjątkowo wysoka jest też dynamika zmian, która przekroczyła 14,4 proc.

Małe znikają

– To konsekwencja postępującej konsolidacji na rynku handlowym, która ma miejsce przez rozwój sieci franczyzowych, przejmowanie sklepów i całych sieci czy łączenie się pojedynczych placówek w grupy zakupowe – uważa Bartosz Bolecki, analityk handlu detalicznego w firmie PMR.

Dodaje, że sklepy, które działają w grupie, mogą uzyskać lepsze warunki od swoich dostawców, a tym samym zaproponować atrakcyjniejsze ceny swoim klientom, zachowując przy tym korzystne dla siebie marże. – Sklepy działające w pojedynkę nie wytrzymują w starciu z taką konkurencją, co odbija się na ich sprzedaży, wyniku finansowym, w efekcie czego mają coraz większe trudności w płaceniu swoich zobowiązań na czas – dodaje Bolecki.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane