statystyki

TK wypowie się o wątpliwych przepisach przejściowych wpisów do RDN

autor: Piotr Szymaniak26.11.2019, 08:33; Aktualizacja: 26.11.2019, 08:35
Brak możliwości wniesienia skargi na postanowienie referendarza o wpisie do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych narusza prawie pół tuzina przepisów konstytucji – twierdzą sądy i rzecznik praw obywatelskich. Dziś wątpliwymi procedurami zajmie się Trybunał Konstytucyjny.

Brak możliwości wniesienia skargi na postanowienie referendarza o wpisie do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych narusza prawie pół tuzina przepisów konstytucji – twierdzą sądy i rzecznik praw obywatelskich. Dziś wątpliwymi procedurami zajmie się Trybunał Konstytucyjny.źródło: ShutterStock

Brak możliwości wniesienia skargi na postanowienie referendarza o wpisie do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych narusza prawie pół tuzina przepisów konstytucji – twierdzą sądy i rzecznik praw obywatelskich. Dziś wątpliwymi procedurami zajmie się Trybunał Konstytucyjny.

Zgodnie z art. 55 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym do rejestru dłużników niewypłacalnych z urzędu wpisuje się osoby fizyczne (wykonujące działalność gospodarczą lub nie), wobec których albo ogłoszono upadłość, albo postępowanie upadłościowe lub egzekucyjne wobec nich umorzono, bo ich majątek nie starczał nawet na pokrycie kosztów takich postępowań. Wpisowi podlegają także wspólnicy w upadłych spółkach i dłużnicy alimentacyjni, którzy zalegają ze świadczeniami powyżej pół roku. Wpisu dokonuje referendarz.

Jednak 26 stycznia 2018 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o KRS, która z dniem 31 stycznia 2019 r. wygasiła Rejestr Dłużników Niewypłacalnych (Dz.U. z 2018 r. poz. 398). Od 1 lutego jego miejsce zajął Krajowy Rejestr Zadłużonych. Problem, jak to zwykle bywa, pojawił się na gruncie przepisów przejściowych. I tak, zgodnie z art. 32 ustawy nowelizującej, do postępowań przed sądem rejestrowym wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie nowelizacji stosuje się przepisy dotychczasowe. Natomiast art. 49 stanowi, że w sprawach wszczętych od dnia wejścia w życie noweli postanowienia w przedmiocie wpisów, o których mowa w art. 41 pkt 5 i art. 55 ustawy o KRS, nie wymagają doręczenia i nie podlegają zaskarżeniu.

W rezultacie, choć postanowienie referendarza o wpisie do rejestru jest orzeczeniem kończącym postępowanie co do istoty sprawy, to w stosunku do postępowań wszczętych po 14 marca 2018 r. nie przysługuje jak w innych takich przypadkach środek odwoławczy. Co ciekawe, na skutek kolejnej nowelizacji tryb dokonywania wpisów do RDN przez wydanie niedoręczanego oraz niezaskarżalnego postanowienia obowiązywał tylko do 1 lutego 2019 r.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane