Wynalazki wspomagane komputerowo będzie można łatwiej opatentować

autor: Małgorzata Gizińska, Dr Inż. Magdalena Jezierska-Zięba12.11.2019, 11:02; Aktualizacja: 12.11.2019, 11:03
Prawo własności przemysłowej nie będzie już wymagać, aby charakteryzowały się one „technicznym oddziaływaniem na materię”. Zmiana zacznie obowiązywać za trzy miesiące.

Prawo własności przemysłowej nie będzie już wymagać, aby charakteryzowały się one „technicznym oddziaływaniem na materię”. Zmiana zacznie obowiązywać za trzy miesiące.źródło: ShutterStock

Prawo własności przemysłowej nie będzie już wymagać, aby charakteryzowały się one „technicznym oddziaływaniem na materię”. Zmiana zacznie obowiązywać za trzy miesiące.

Artykuł 33 ust. 3 ustawy z 3 czerwca 2000 r. – Prawo własności przemysłowej (t.j. Dz.U. z 2017 poz. 776 ze zm.; dalej: p.w.p.) określający cechy wynalazku opisywanego w zastrzeżeniach patentowych, był zmieniany wielokrotnie w ciągu ostatnich kilku lat. Najnowsza zmiana wprowadzona nowelą z 16 października 2019 r., podpisana właśnie przez prezydenta, a która wejdzie w życie w ciągu trzech miesięcy po opublikowaniu, polega na usunięciu przy charakterystyce wynalazku zwrotu „technicznego oddziaływania na materię”. Może to znacząco wpłynąć na przyjętą przez Urząd Patentowy RP (dalej: UP) oraz utrwaloną w orzecznictwie definicję rozwiązania o charakterze technicznym, a tym samym ułatwić uzyskanie ochrony na wynalazki wspomagane komputerowo w procedurze krajowej. Dotychczas, w przeciwieństwie do procedury europejskiej, było to bardzo trudne.

Nie tylko algorytmy

Wynalazki stanowią nowe i nieoczywiste rozwiązania techniczne nadające się do stosowania w jakiejkolwiek działalności przemysłowej. Zgodnie z wytycznymi Europejskiego Urzędu Patentowego wynalazek wspomagany komputerowo stanowi wynalazek obejmujący zastosowanie komputera, sieci komputerowej lub innego programowalnego urządzenia, w którym jedna lub więcej funkcji jest realizowanych całkowicie lub częściowo za pomocą programu komputerowego [F-IV, 3.9 Guidelines for Examination]. Natomiast zgodnie z „Poradnikiem wynalazcy” ochronie podlega wynalazek wspomagany komputerowo jako system, który zawiera programowalne urządzenie, albo jako techniczny proces przeprowadzany przez takie urządzenie. Przy czym opatentowaniu podlega rozwiązanie techniczne (wynalazek), którego realizacja wymaga dodatkowo użycia programów komputerowych, a nie rozwiązanie samo w sobie polegające na oprogramowaniu. Nie uznaje się za wynalazek rozwiązania wspomaganego komputerowo, jeżeli wnosi ono do stanu wiedzy tylko użycie lepszych algorytmów organizujących pracę tego samego dotychczasowego hardware’u pozwalających na zmniejszenie zapotrzebowania na czas przetwarzania, pamięć lub inne zasoby w ramach systemu przetwarzania danych (Poradnik wynalazcy. Red. Andrzej Pyrża. Wydanie III uzupełnione. Stan prawny na dzień 1 stycznia 2017 r., str. 98).

Polskie i europejskie przepisy


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane