statystyki

Zablokował ustawę o zakazie hodowli zwierząt futerkowych. Wójcik: Zwierzęta są wyżej niż ludzie. Odwracamy wartości

autor: Maciej Miłosz08.11.2019, 16:00
Szczepan Wójcik

Szczepan Wójcikźródło: DGP

- Zgadzam się z tym wszystkim, co robi szeroko rozumiany Toruń. Media to moja pasja. Chcę dotrzeć do jak największej rzeszy ludzi z moim przekazem – mówi Szczepan Wójcik, który doprowadził do zablokowania zakazu hodowli zwierząt futerkowych i uboju rytualnego - mówi Szczepan Wójcik.

Szczepan Wójcik został wyróżniony przez o. Tadeusza Rydzyka medalem Pro Ecclesia et Patria podczas niedawnej inauguracji roku akademickiego w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej. To m.in. o nim pisał w specjalnym liście prezydent Andrzej Duda, kiedy wyrażał „uznanie dla mecenasów uczelni, którzy w tym wyjątkowym dniu otrzymują medale”. Ponad rok temu Wójcik doprowadził do zablokowania nowelizacji ustawy o ochronie środowiska, która przewidywała zakaz hodowli zwierząt futerkowych i uboju rytualnego. Spółki z udziałem Wójcika hodują dziesiątki tysięcy norek. Biznes jego rodziny to również hodowla bydła, produkcja mleka czy uprawa kukurydzy. W 2014 r. Wójcik założył Fundację Polska Ziemia, która uruchomiła portal i konserwatywną telewizję wSensie.pl. Według jego deklaracji miesięcznie ma ona ok. 2 mln unikalnych użytkowników

Doprowadził pan rok temu do wstrzymania prac na prawem zakazującym hodowli zwierząt futerkowych. Co to za uczucie ograć politycznie Jarosława Kaczyńskiego?

Po pierwsze, wcale bym nie powiedział, że go ograłem. Walka o zachowanie przemysłu futrzarskiego w Polsce to nie była wojna z Jarosławem Kaczyńskim. Myślę, że on został zmanipulowany. Nie wie i nie do końca ma prawo wiedzieć, jak wyglądają wszystkie hodowle zwierząt futerkowych w Polsce. Jest człowiekiem z miasta. Bardzo wrażliwym na zwierzęta i dlatego nasi przeciwnicy nie mieli większego problemu, by go przekonać do swoich racji, a tak naprawdę kłamstw, którymi się posługują.

Można to różnie nazywać, ale efekt jest taki, że prezes podpisał się pod projektem ustawy, który dzięki pana staraniom nie został uchwalony. Jak pan tego dokonał? Czy finansuje pan polityków?

Metoda jest jedna: ciężka praca, dobry zespół i determinacja. Zjednoczyliśmy największe organizacje rolnicze w kraju i głośno mówiliśmy, jaka jest prawda, kto nas chce zniszczyć i jakie ma z tego korzyści. O korzyściach zresztą lepiej porozmawiać z ekologami, bo to oni spotykali się z niemieckimi utylizatorami w ramach walki z hodowcami. A jak wiadomo, to dla nich nasza branża jest jedyną konkurencją. Nasz zespół starał się pokazać politykom, jakie prawdziwe intencje kierują organizacjami ekologicznymi. Prezes w tym przypadku otoczył się ludźmi, którzy mu chyba nie do końca mądrze podpowiadają. Dlatego przekonywaliśmy, spotykaliśmy się z politykami – różnych opcji – by to wyjaśnić. Rolnictwo to też hodowla zwierząt. Nie ma znaczenia, na co zwierzęta są hodowane. Ważne jest, w jakich warunkach. Te standardy w polskich realiach są bardzo wysokie, znacznie wyższe niż w krajach Europy Zachodniej.

Na pewno, bo są kraje, gdzie hodowli zwierząt futerkowych się zakazuje.

Owszem, to są te kraje, które nigdy tej hodowli nie miały. Dzisiaj moglibyśmy zakazać hodowli strusi – bo to nie jest na Wisłą zbyt popularne.

Szczepan Wójcik

Szczepan Wójcik

źródło: DGP

Holandia zakazała hodowli zwierząt futerkowych, a była istotnym producentem.

To wyjątek. Ale pamiętajmy o okolicznościach, w jakich to się stało: lewicowy rząd mniejszościowy musiał się dogadać ze skrajnymi ugrupowaniami lewicowymi, by móc sprawować władzę. A jednym z ich postulatów było wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt futerkowych. Hodowcy zostali poświęceni.

Poświęceni!?

Dla wprowadzenia ideologii organizacji ekologicznych i tego, by rząd się ukonstytuował. Poza tym wyjątkiem zakazy wprowadzają kraje, które tej hodowli nie mają. Ostatni przykład to Słowacja. Ale na jej terenie działała jedna ferma, która hodowała zaledwie 4 tys. zwierząt. W Polsce to by była jedna z mniejszych ferm. To tak jakbyśmy my zakazali hodowli krokodyli tylko po to, by móc pokazać, że jesteśmy proeuropejscy. To bzdura. Dania ma 5 mln mieszkańców i hoduje 20 mln norek. Tak samo przoduje w trzodzie hodowlanej, wysoko jest też np. w produkcji kurczaków. Tam nie ma problemów środowiskowych, a obostrzenia są znacznie mniejsze niż w Polsce. U nas np. fermy zwierząt futerkowych muszą być otoczone podwójnym płotem, a w Danii tylko pojedynczym. Ciągle te normy są podwyższane, a o tym nikt nie mówi. Oczywiście, jeśli mamy gdzieś patologie, to je eliminujmy. One są głównie w starych hodowlach, np. lisów. Jednak jeśli ja w jedną fermę inwestuję kilkanaście milionów złotych, a takich ludzi jak ja jest sporo, to nie możemy sobie pozwolić na jakiekolwiek uchybienia. Dlaczego my mamy odpowiadać za tych, którzy nie przestrzegają norm? W imię czego?


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Komentarze (15)

 • Krzysztof(2019-11-18 09:05) Zgłoś naruszenie 363

  Żenujące. Nawet jeśli ludzie są ważniejsi niż zwierzęta, to nie ich próżność. A hodowla zwierząt na futra to tylko i wyłącznie próżność. Pan Szczepan jest znanym obrońcą interesu swojego i swoich kumpli ciągnących milionowe biznesy podczas gdy dokoła w smrodzie ludzie żyć nie mogą. Ten przemysł powinien być twardo zakazany. Wszystkie cywilizowane kraje to robią. Pan Szczepan niech się zajmie czymś poważniejszym i mądrzejszym.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • filipek(2019-11-19 12:30) Zgłoś naruszenie 170

  Co za ******** Jak słucham tego palanta, to wiem na pewno, że są ludzie, którym do zwierzaków jest baaaaardzo daleko....

  Odpowiedz
 • Inka(2020-01-14 18:19) Zgłoś naruszenie 161

  Brzydzę się ludźmi zarabiającymi na cierpieniu zwierząt.

  Odpowiedz
 • Basik(2020-01-14 16:32) Zgłoś naruszenie 130

  Biznes, kasa to obecne wartości człowieka za nic cierpienie, znęcanie.. Żeby cię szlag trafił... Chciałabym abyś pożył w tej klatce jeden dzień... Jak można czerpać korzyść na cierpieniu, ZNĘCANIU i śmierci istot które odczuwają ból, strach, radość... Jak można być takim egoistą..zmienić branże . Zakaz chowu klatkowego... I mordownia dla kasy..

  Odpowiedz
 • Zorro(2020-01-14 15:54) Zgłoś naruszenie 110

  Przerazajaca wypowiedz ....z pewnoscia ktos go za to wynagrodzil. Skoro obraca sie w kregach Rydzyka to trudno spodziewac sie rozsadku , wrazliwosci ......i wiedzy. Tendencja do zamykania hodowli zwierzat futerkowych się nasila. Kilka slynnych domkw mody oznajmilo, ze beda korzystać jedynie ze sztucznych futer.. Nieprawda jest, ze zakaz hodowli zwierzat futerkowych wprowadzaja jedynie panstawa, w ktorych takiej dzialalnosci nie bylo. Norwegia ma niedlugo zlikwidowac tego typu hodowle.. zlikwiduje sie sukcesywnie 300 hodowli tam. Szwecja ma jeszcze hodowle ńorek i, inne sa zakazane, ale to tylko kwestia czasu i te tez znikna. Dania ma hodowle co nie znaczy , ze zawsze beda . W Szwecji wszystkie sklepy z futrami zniknely . Nosic Prawdziwe futro to nie tylko przyklad zlego smaku, tp rownież swiadome podjecie ryzyka, ze mozna byc zaatakowanym przez aktywistow prozwierzecych .

  Odpowiedz
 • Kundzia (2020-01-15 18:40) Zgłoś naruszenie 70

  Pan który finansuje polityków, przekupuje oraz jest czołowym producentem futer w Polsce... Na jego fermach pracują ludzie którzy sami mówią jaki to brutalny przemysł, często chorują psychicznie i choroby te odreagowuja na zwierzętach... Jemu chodzi tylko o pieniądze, zero empatii, zero dbałości o to co zostanie dla "naszych dzieci" i pokolenia dalej. A zostaje okropny syf oraz skarzenia plus niewyobrażalne cierpienie...

  Odpowiedz
 • Martynika(2020-01-15 11:41) Zgłoś naruszenie 60

  Następny dowód na to,iż wygrał dzięki kasie i wsparciu Rydzyka, to jest obecny obraz Polski właśnie :( brzydzę się egoistami takiego pokroju.

  Odpowiedz
 • tak to ja(2020-01-21 12:40) Zgłoś naruszenie 60

  mordercy powinni być utylizowani z rydzykiem na czele

  Odpowiedz
 • Elka(2020-01-27 22:37) Zgłoś naruszenie 20

  Przeczytaj bandziorze Biblie Tysiaclecia i slowa Koheleta. Jestes zwyklym pazernym draniem. Na cholerę komus futro . Wyjdz dzikusie z jaskini. Twoj guru Rydzyk, to nie ksiądz lecz cwaniak i sekciarz.

  Odpowiedz
 • Anna W(2020-01-26 15:52) Zgłoś naruszenie 20

  Jak można opatrzyć sobie spokojnie w lustro a później tysiąca istnień j wsadzić do odbytu i mordki prad i palic je zywcem tak by futra nie uszkodzić. Karma wraca

  Odpowiedz
 • Aniela Kowalczyk (2020-05-03 19:50) Zgłoś naruszenie 10

  Wstyd I Hanba ,! Ze taka kreature jeszcze ta ziemia nosi! Niech dalej uprawia swoj proceder ,! Ale Kara go nie minie! Zginie Tak Jak te biedne zwierzeta ! Ondarty ze skory,! Na nic beda wtedy jego Miliony! Rozfrapia je inni ! Badz przeklety pomiocie diabla,!

  Odpowiedz
 • Kosmogonia(2020-01-24 15:46) Zgłoś naruszenie 00

  Panie Wójcik, proszę iść po rozum do głowy! Ale z pana lizus Rydzyka, nie zasługuje pan na szacunek, pan to mniej niż zero, gdyby został pan nazwany zerem to byłoby przeszacowanie!

  Odpowiedz
 • aga(2020-05-03 14:11) Zgłoś naruszenie 00

  Kiedyś, aby przetrwać zimę, prymitywni ludzie zabijali zwierzęta dla futer. Teraz, w erze kurtek puchowych po co to robić i dręczyć te biedne zwierzęta? Kiedyś ktoś wspomniał o liczbie zatrudnionych ludzi w przemyśle ****************** prawda, 99 % to zatrudnieni na czarno cudzoziemcy, a podatki płacone przez futrzarzy to ułamek wpływu do budżetu, Ubój rytualny to druga sprawa. My, Polacy żremy ******** bo tania, a nasza wołowina dla nas jest za droga. Gdyby została u nas, byłaby dostępniejsza, tańsza, no i mięso zdrowsze. Poza tym cierpienie zwierząt w trakcie tej szopki rytualnej jest straszne. Ale to tylko o szmal chodzi. Ostatnio Duda w trakcie mowy na wiecu wyborczym gadał o środowisku. Wniosek był jeden: środowisko ważne, ale nie kosztem ludzi. Co to znaczy ? Że dalej będziemy potentatem futrzarskim, będziemy wysyłać bydło na ubój rytualny, wycinać lasy pod autostrady i lotniska, do tego jeszcze zakaz odbierania maltretowanych zwierząt .. piękny czas nastanie

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane