statystyki

Piwo z historycznym rekordem. Co na to wpłynęło?

autor: Patrycja Otto22.10.2019, 09:18; Aktualizacja: 22.10.2019, 10:13
W zeszłym roku Polak wypił średnio 100,5 l złotego trunku. O dwa litry więcej niż rok wcześniej – wynika z wyliczeń PARP.

W zeszłym roku Polak wypił średnio 100,5 l złotego trunku. O dwa litry więcej niż rok wcześniej – wynika z wyliczeń PARP.źródło: ShutterStock

W zeszłym roku Polak wypił średnio 100,5 l złotego trunku. O dwa litry więcej niż rok wcześniej – wynika z wyliczeń PARP.

Ostatni rekord miał miejsce w 2016 r., kiedy statystyczny Kowalski wypił 99,5 l.

Zdaniem branży to efekt dwóch dużych imprez sportowych, które miały miejsce w ubiegłym roku. Mowa o Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej w Rosji oraz Igrzyskach Olimpijskich.

– W każdym roku, w którym odbywały się ważne dla Polaków imprezy sportowe, spożycie piwa było wyższe niż zwykle – podkreśla Bartłomiej Morzycki, dyrektor generalny Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie i za przykład podaje 2012 r. Wtedy po raz pierwszy została przekroczona bariera 99 l na osobę po tym, jak spożycie wzrosło o 5 l w skali roku.

Ale nie tylko turnieje sportowe zadziałały. Zdaniem Beaty Ptaszyńskiej-Jedynak, dyrektora ds. komunikacji w Carlsberg Polska, ogromne znaczenie odegrała słoneczna pogoda przez cały sezon wiosenno-letni. Popyt na piwo jest w dużym stopniu skorelowany z temperaturą. Tyle tylko że, jak zauważają znawcy tematu, nie może być ona ani za niska, ani za wysoka. Bo w tym ostatnim wypadku rośnie zainteresowanie wodą i bezalkoholowymi napojami chłodzącymi.


Pozostało jeszcze 84% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane