statystyki

Piwo z historycznym rekordem. Co na to wpłynęło?

autor: Patrycja Otto22.10.2019, 09:18; Aktualizacja: 22.10.2019, 10:13
W zeszłym roku Polak wypił średnio 100,5 l złotego trunku. O dwa litry więcej niż rok wcześniej – wynika z wyliczeń PARP.

W zeszłym roku Polak wypił średnio 100,5 l złotego trunku. O dwa litry więcej niż rok wcześniej – wynika z wyliczeń PARP.źródło: ShutterStock

W zeszłym roku Polak wypił średnio 100,5 l złotego trunku. O dwa litry więcej niż rok wcześniej – wynika z wyliczeń PARP.

Ostatni rekord miał miejsce w 2016 r., kiedy statystyczny Kowalski wypił 99,5 l.

Zdaniem branży to efekt dwóch dużych imprez sportowych, które miały miejsce w ubiegłym roku. Mowa o Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej w Rosji oraz Igrzyskach Olimpijskich.

– W każdym roku, w którym odbywały się ważne dla Polaków imprezy sportowe, spożycie piwa było wyższe niż zwykle – podkreśla Bartłomiej Morzycki, dyrektor generalny Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie i za przykład podaje 2012 r. Wtedy po raz pierwszy została przekroczona bariera 99 l na osobę po tym, jak spożycie wzrosło o 5 l w skali roku.

Ale nie tylko turnieje sportowe zadziałały. Zdaniem Beaty Ptaszyńskiej-Jedynak, dyrektora ds. komunikacji w Carlsberg Polska, ogromne znaczenie odegrała słoneczna pogoda przez cały sezon wiosenno-letni. Popyt na piwo jest w dużym stopniu skorelowany z temperaturą. Tyle tylko że, jak zauważają znawcy tematu, nie może być ona ani za niska, ani za wysoka. Bo w tym ostatnim wypadku rośnie zainteresowanie wodą i bezalkoholowymi napojami chłodzącymi.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane