statystyki

Aktywa sektora bankowego pokonały granicę dwóch bilionów złotych

autor: Łukasz Wilkowicz21.10.2019, 08:46; Aktualizacja: 21.10.2019, 08:46
pieniądze, banknoty, kasa, finanse

Szybki wzrost hipotek zwiększa ryzyko bańki na rynku nieruchomości.źródło: ShutterStock

Szybki wzrost hipotek zwiększa ryzyko bańki na rynku nieruchomości.

W sierpniu aktywa naszego sektora bankowego – czyli udzielone kredyty, posiadane obligacje, majątek trwały czy udziały w spółkach zależnych – przekroczyły 2 bln zł. Pierwszy bilion został osiągnięty w 2009 r. Na drugi banki pracowały dekadę.

Instytucje kredytowe to najważniejsza część naszego sektora finansowego. Nadal jednak pozostaje on dość mały w stosunku do wielkości całej gospodarki. U nas jest to niewiele ponad 90 proc. PKB. W zdecydowanej większości państw unijnych aktywa banków przekraczają 100 proc. PKB, a w niektórych są nawet dwu- lub trzykrotnością tej kwoty (liderem jest żyjący z usług finansowych niewielki Luksemburg, gdzie aktywa banków to ok. 1300 proc. PKB). Spośród państw UE w naszym regionie mniejszy sektor bankowy mają jedynie Słowacja, Słowenia (poniżej 90 proc.), Łotwa i Litwa (60–70 proc.) oraz Rumunia (mniej niż 50 proc.).

Proporcja aktywów banków do wielkości gospodarki w Polsce w ostatnim czasie nie rośnie. Dzieje się tak dlatego, że chociaż portfel kredytowy rośnie, to jego dynamika nie przekracza tempa wzrostu PKB. To zaś oznacza, że w skali całej gospodarki akcja kredytowa banków nie powoduje pojawienia się nierównowagi, której trzeba by przeciwdziałać zaostrzeniem polityki gospodarczej.


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane