statystyki

Aktywa sektora bankowego pokonały granicę dwóch bilionów złotych

autor: Łukasz Wilkowicz21.10.2019, 08:46; Aktualizacja: 21.10.2019, 08:46
pieniądze, banknoty, kasa, finanse

Szybki wzrost hipotek zwiększa ryzyko bańki na rynku nieruchomości.źródło: ShutterStock

Szybki wzrost hipotek zwiększa ryzyko bańki na rynku nieruchomości.

W sierpniu aktywa naszego sektora bankowego – czyli udzielone kredyty, posiadane obligacje, majątek trwały czy udziały w spółkach zależnych – przekroczyły 2 bln zł. Pierwszy bilion został osiągnięty w 2009 r. Na drugi banki pracowały dekadę.

Instytucje kredytowe to najważniejsza część naszego sektora finansowego. Nadal jednak pozostaje on dość mały w stosunku do wielkości całej gospodarki. U nas jest to niewiele ponad 90 proc. PKB. W zdecydowanej większości państw unijnych aktywa banków przekraczają 100 proc. PKB, a w niektórych są nawet dwu- lub trzykrotnością tej kwoty (liderem jest żyjący z usług finansowych niewielki Luksemburg, gdzie aktywa banków to ok. 1300 proc. PKB). Spośród państw UE w naszym regionie mniejszy sektor bankowy mają jedynie Słowacja, Słowenia (poniżej 90 proc.), Łotwa i Litwa (60–70 proc.) oraz Rumunia (mniej niż 50 proc.).

Proporcja aktywów banków do wielkości gospodarki w Polsce w ostatnim czasie nie rośnie. Dzieje się tak dlatego, że chociaż portfel kredytowy rośnie, to jego dynamika nie przekracza tempa wzrostu PKB. To zaś oznacza, że w skali całej gospodarki akcja kredytowa banków nie powoduje pojawienia się nierównowagi, której trzeba by przeciwdziałać zaostrzeniem polityki gospodarczej.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane