statystyki

Plan awaryjny dla budżetu europejskiego

autor: Magdalena Cedro10.10.2019, 07:33; Aktualizacja: 10.10.2019, 07:54
Kraje członkowskie ponaglił wczoraj też komisarz ds. budżetu Günther Oettinger.

Kraje członkowskie ponaglił wczoraj też komisarz ds. budżetu Günther Oettinger.źródło: ShutterStock

Europarlament grozi zawetowaniem planu finansowego, jeśli kraje nie spełnią jego oczekiwań.

Do rozpoczęcia nowej perspektywy finansowej w UE pozostało niespełna 15 miesięcy. To w ocenie europarlamentu może nie starczyć na zakończenie prac, bo negocjacje pomiędzy krajami bardzo się opóźniają. Dlatego dzisiaj deputowani mają przyjąć rezolucję, w której wezwą do przygotowania planu awaryjnego. Miałby on uchronić beneficjentów przed utratą eurofunduszy poprzez rozciągnięcie ram obecnego budżetu na początek przyszłej perspektywy.

– Parlament widzi, że nie ma postępu w niektórych sprawach, dlatego wzywa Komisję do rozpoczęcia przygotowań planu B. Nie widzimy po stronie rządów determinacji, by bardzo przyspieszyć prace – mówi DGP europoseł PO i sprawozdawca budżetu w PE Jan Olbrycht. Są dwa powody, dla których budżet jest zagrożony. – Po pierwsze, rządy mogą się nie dogadać. Druga sytuacja jest taka, że będzie porozumienie między rządami, ale nie będzie na nie zgody parlamentu, który na koniec zatwierdza budżet. Dlatego oferujemy współpracę już teraz – mówi Olbrycht.

Jak dodaje, nie widzi jednak, by kraje członkowskie traktowały to drugie zagrożenie poważnie. – One myślą, że jak same dojdą do porozumienia, to wszystko będzie załatwione. Nie widzą, że to jest zupełnie nowa izba, w której jest 60 proc. nowych posłów i zupełnie inne nastroje – zauważa. Europosłowie w rezolucji podkreślili, że są gotowi na weto, jeśli trwające obecnie uzgodnienia pomiędzy krajami nie spełnią ich oczekiwań. „Parlament nie wyrazi zgody na wieloletnie ramy finansowe bez porozumienia w sprawie reformy systemu zasobów własnych UE” – czytamy.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane