statystyki

Wojna o olej palmowy. Malezja skarży Brukselę do Światowej Organizacji Handlu

autor: Magdalena Cedro04.09.2019, 08:00; Aktualizacja: 04.09.2019, 08:31
olej palmowy

olej palmowyźródło: ShutterStock

Żeby sprostać wyzwaniom klimatycznym, Unia Europejska będzie musiała pójść na wojnę ze światowymi producentami biopaliw.

Zarzewie konfliktu handlowego tli się już teraz. Malezja, drugi największy producent oleju palmowego na świecie, zapowiedziała zaskarżenie Brukseli do Światowej Organizacji Handlu. Jak oświadczyło Kuala Lumpur, skarga zostanie złożona najpóźniej do listopada. Chodzi o przyjęty w marcu przez Komisję Europejską plan wycofywania się z biopaliw, który może poważnie uderzyć w interesy handlowe krajów dostarczających do Europy biokomponenty.

Do niedawna pozyskiwanie paliwa z biomasy było postrzegane jako sposób na walkę z globalnym ociepleniem, bo spalanie etanolu pochodzącego z roślin emituje znacznie mniej dwutlenku węgla niż wykorzystanie ropy naftowej. Okazało się jednak, że zwiększony popyt na biomasę prowadzi do masowej wycinki lasów deszczowych. Tak się składa, że palmy, z których produkowane jest jedno z najtańszych źródeł biopaliw, rosną dokładnie na tych samych obszarach, gdzie cenne lasy. Jak podała Komisja Europejska, 45 proc. nowych upraw palm olejowych założonych w ciągu ostatniej dekady powstało na terenach wykarczowanych lasów. Dlatego spalanie biopaliwa wyprodukowanego z oleju palmowego odpowiada – jak szacują naukowcy – za trzykrotnie większą emisję gazów cieplarnianych niż kopalny olej napędowy.

Za globalną ekspansję zagrażających lasom upraw w dużym stopniu odpowiedzialna jest Unia Europejska, która jest drugim największym na świecie importerem oleju palmowego. Ogółem jego zużycie rosło w ostatnich latach rekordowo, ponieważ Europejczycy coraz powszechniej spalają paliwo wyprodukowane z palm olejowych w silnikach swoich samochodów. W zeszłym roku 65 proc. importowanego do Europy oleju palmowego zużyto do produkcji biopaliwa, co oznacza wzrost o 3 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Zmalało natomiast wykorzystanie oleju palmowego do produkcji żywności i pasz dla zwierząt – o 11 proc.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane