statystyki

Przekop Mierzei Wiślanej: Rząd kontra samorząd, czyli kto zapłaci za port

autor: Paulina Nowosielska02.09.2019, 08:40; Aktualizacja: 02.09.2019, 08:51
Grobla Sobieszewska

Mierzeja Wiślanaźródło: Wikimedia Commons

Przekop Mierzei Wiślanej i stworzenie drogi wodnej do Elbląga będzie finansowane centralnie, ale pieniądze na dostosowanie portu do inwestycji miasto musi znaleźć samo. Samorządowcy są zaskoczeni.

– Port trzeba pogłębić do pięciu metrów, by mogły tu wpływać barki z kontenerami. Przystosowanie go do parametrów całego przekopu to koszt ok. 150 mln zł. Czyli budżet inwestycyjny miasta na niemal całą kadencję. A bez tego przekop pozostanie budową turystyczną bez znaczenia gospodarczego dla regionu – mówi DGP senator PO Jerzy Wcisła, przewodniczący parlamentarnego zespołu rozwoju dróg wodnych. I cytuje fragment odpowiedzi Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śród lądowej na jego interpelację, że „w przypadku inwestycji portowych będzie to zadanie w gestii zarządu portu”. Czyli miasta.

Zaskoczenia nie kryje prezydent Elbląga. – Zgodnie z ustawą o portach i przystaniach morskich przy portach małych, jakim jest elbląski, tor i infrastruktura są finansowane z budżetu państwa – mówił na niedawnej konferencji Witold Wróblewski. Przekonywał, że taką zapowiedź usłyszał w kwietniu podczas spotkania z ministrem. A jedyne dyskusje dotyczyły tego, gdzie złożyć refulat, czyli urobek z prac pogłębiających, bo działka zaproponowana pierwotnie przez miasto może się okazać niewystarczająca.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (4)

  • Kpiarz (2019-09-02 09:59) Zgłoś naruszenie 27

    Miał być hit dla rzeglugi towarowej a robi się z tego obecnie jedynie wsparcie dla turystyki które zniszczy finanse regionu. Genialnych pomysłów cią dalszy...... 😁

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Anonim (2019-09-02 21:46) Zgłoś naruszenie 11

    Ale co robi na zdjęciu stara grobla na Ptasim Raju?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane