statystyki

Przedsiębiorcy z toksycznymi polisami z UFK też mają szansę na odzyskanie pieniędzy

autor: Patryk Słowik, Jakub Styczyński27.08.2019, 09:50; Aktualizacja: 27.08.2019, 09:50
Nadzieję daje przełomowy wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie, który unieważnił całą umowę ubezpieczenia z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Co prawda dotyczył konsumenta, ale zdaniem prawników daje ogromne nadzieje również osobom prowadzącym biznes.

Nadzieję daje przełomowy wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie, który unieważnił całą umowę ubezpieczenia z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Co prawda dotyczył konsumenta, ale zdaniem prawników daje ogromne nadzieje również osobom prowadzącym biznes.źródło: ShutterStock

Nadzieję daje przełomowy wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie, który unieważnił całą umowę ubezpieczenia z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Co prawda dotyczył konsumenta, ale zdaniem prawników daje ogromne nadzieje również osobom prowadzącym biznes.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat niemal pięć milionów Polaków wykupiło ubezpieczenia z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (tzw. uefki) na kwotę ok. 50 mld zł. Umowy zawarło co najmniej kilkaset tysięcy osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Część ubezpieczycieli oferowało bowiem uefki przedsiębiorcom – z jednej strony ubezpieczenie było na życie prowadzącego działalność, z drugiej wskazywano w kontrakcie, że mowa o przedsiębiorcy. Niestety w większości przypadków to ubezpieczyciele na nich zarobili, ale ludzie stracili. W najlepszym razie po kilka, a niekiedy nawet po kilkaset tysięcy złotych. Dobra wiadomość jest jednak taka, że po ich stronie stanął Sąd Apelacyjny w Warszawie. O przełomowym wyroku, który zapadł 24 maja 2019 r. (sygn. akt V ACa 451/18), informowaliśmy na łamach DGP kilka dni temu. Przypomnijmy: sąd unieważnił całą umowę, stwierdzając, że jej charakter nie odpowiadał umowie ubezpieczenia. Jakie to bowiem ubezpieczenie, skoro 99 proc. środków było inwestowanych w obligacje, a jedynie 1 proc. w ochronę? Sąd wskazał, że nieakceptowalne jest zawieranie umów, na których zyskać może tylko jedna strona transakcji.

Do naszej redakcji przyszło kilkadziesiąt wiadomości w sprawie orzeczenia. W kilku z nich osoby prowadzące działalność gospodarczą pytają: czy ten wyrok to szansa także dla mnie, skoro w chwili zawierania umowy prowadziłem biznes i jest to uwidocznione w kontrakcie?

Znaczenie orzeczenia

Pytania naszych czytelników sprowadzają się w zasadzie do tego, czy sytuacja przedsiębiorców, którzy utopili pieniądze w uefkach, i osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej jest taka sama, czy może różna.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane