statystyki

Przedsiębiorcy z toksycznymi polisami z UFK też mają szansę na odzyskanie pieniędzy

autor: Patryk Słowik, Jakub Styczyński27.08.2019, 09:50; Aktualizacja: 27.08.2019, 09:50
Nadzieję daje przełomowy wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie, który unieważnił całą umowę ubezpieczenia z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Co prawda dotyczył konsumenta, ale zdaniem prawników daje ogromne nadzieje również osobom prowadzącym biznes.

Nadzieję daje przełomowy wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie, który unieważnił całą umowę ubezpieczenia z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Co prawda dotyczył konsumenta, ale zdaniem prawników daje ogromne nadzieje również osobom prowadzącym biznes.źródło: ShutterStock

Nadzieję daje przełomowy wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie, który unieważnił całą umowę ubezpieczenia z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Co prawda dotyczył konsumenta, ale zdaniem prawników daje ogromne nadzieje również osobom prowadzącym biznes.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat niemal pięć milionów Polaków wykupiło ubezpieczenia z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (tzw. uefki) na kwotę ok. 50 mld zł. Umowy zawarło co najmniej kilkaset tysięcy osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Część ubezpieczycieli oferowało bowiem uefki przedsiębiorcom – z jednej strony ubezpieczenie było na życie prowadzącego działalność, z drugiej wskazywano w kontrakcie, że mowa o przedsiębiorcy. Niestety w większości przypadków to ubezpieczyciele na nich zarobili, ale ludzie stracili. W najlepszym razie po kilka, a niekiedy nawet po kilkaset tysięcy złotych. Dobra wiadomość jest jednak taka, że po ich stronie stanął Sąd Apelacyjny w Warszawie. O przełomowym wyroku, który zapadł 24 maja 2019 r. (sygn. akt V ACa 451/18), informowaliśmy na łamach DGP kilka dni temu. Przypomnijmy: sąd unieważnił całą umowę, stwierdzając, że jej charakter nie odpowiadał umowie ubezpieczenia. Jakie to bowiem ubezpieczenie, skoro 99 proc. środków było inwestowanych w obligacje, a jedynie 1 proc. w ochronę? Sąd wskazał, że nieakceptowalne jest zawieranie umów, na których zyskać może tylko jedna strona transakcji.

Do naszej redakcji przyszło kilkadziesiąt wiadomości w sprawie orzeczenia. W kilku z nich osoby prowadzące działalność gospodarczą pytają: czy ten wyrok to szansa także dla mnie, skoro w chwili zawierania umowy prowadziłem biznes i jest to uwidocznione w kontrakcie?

Znaczenie orzeczenia

Pytania naszych czytelników sprowadzają się w zasadzie do tego, czy sytuacja przedsiębiorców, którzy utopili pieniądze w uefkach, i osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej jest taka sama, czy może różna.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane