statystyki

Franszyza redukcyjna w ubezpieczeniach bywa kłopotliwa

autor: Jakub Styczyński13.08.2019, 08:00; Aktualizacja: 13.08.2019, 12:38
Franszyza redukcyjna to inaczej udział własny, jaki zobowiązuje się z własnej kieszeni pokryć ubezpieczony w przypadku spowodowania przez siebie szkody.

Franszyza redukcyjna to inaczej udział własny, jaki zobowiązuje się z własnej kieszeni pokryć ubezpieczony w przypadku spowodowania przez siebie szkody.źródło: ShutterStock

Firma odpowiedzialna za strzyżenie trawników w mieście uszkodziła w moim firmowym samochodzie szybę. Jej ubezpieczyciel wycenił szkodę na 800 zł, ale ostatecznie otrzymałem przelewem bankowym jedynie 300 zł. Ubezpieczyciel zastrzegł bowiem, że zgodnie z umową ubezpieczony zobowiązał się wypłacić samodzielnie 500 zł w ramach tzw. franszyzy redukcyjnej. Czy mogę starać się o zwrot pozostałej części pieniędzy?

Tak. Franszyza redukcyjna to inaczej udział własny, jaki zobowiązuje się z własnej kieszeni pokryć ubezpieczony w przypadku spowodowania przez siebie szkody. Zazwyczaj dotyczy ona niewielkich kwot – najczęściej figurujących w granicach właśnie 500 zł. Szczegóły franszyzy redukcyjnej ubezpieczony ustala ze swoim ubezpieczycielem w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU), co jest dozwolone przez ustawę o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Zastosowanie udziału własnego pozwala ubezpieczonemu znacząco obniżyć składkę ubezpieczenia. Ten mechanizm często jest spotykany w polisach typu autocasco czy innych typach ubezpieczeń komunikacyjnych, turystycznych oraz mieszkaniowych. W umowie ubezpieczenia franszyza redukcyjna jest wyrażana procentowo lub kwotowo i znajduje zastosowanie niezależnie od wysokości szkody.


Pozostało jeszcze 42% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane