statystyki

Trzy podpisy prezydenta dla drobnego biznesu

autor: Patryk Słowik12.08.2019, 07:36; Aktualizacja: 12.08.2019, 09:09
Gospodarka

Ustawy podpisane przez prezydentaźródło: ShutterStock

Ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów płatniczych, ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych oraz nowelizacja kodeksu spółek handlowych. Wszystkie trzy akty zostały w zeszłym tygodniu podpisane przez prezydenta.

Ustawa antyzatorowa to kolejne rozwiązanie mające wesprzeć niedużych sprzedawców, którzy współpracują np. z sieciami handlowymi. Dziś terminy zapłaty wynoszą nawet po kilkaset dni. Drobny biznes się na to zgadza, gdyż w przeciwnym razie traciłby rynek zbytu. Zgodnie z nową ustawą maksymalny termin zapłaty w relacjach asymetrycznych (czyli między przedsiębiorcą z sektora MŚP a dużym) będzie wynosił 60 dni. Największe podmioty za opóźnianie płatności będą karane finansowo przez prezesa UOKiK.

Ustawa deregulacyjna to z kolei przede wszystkim nowa instytucja – prawo do błędu. Przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi w ciągu pierwszego roku prowadzenia działalności gospodarczej będą mogli skorzystać z prawa do błędu bez ponoszenia kary administracyjnej. Warunek – naprawią przewinienie. Istotne będzie również przyznanie przedsiębiorcom ochrony właściwej dla konsumentów. Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą będą traktowane tak samo jak konsumenci przy kupowaniu i reklamowaniu towarów. „Przykładowo, mechanik samochodowy, któremu popsuła się drukarka, będzie miał takie samo prawo do reklamacji jak konsument, nawet jeśli wykorzystuje drukarkę w warsztacie (i rozliczył jej zakup jako koszt prowadzonej działalności)” – tłumaczy resort przedsiębiorczości.


Pozostało jeszcze 17% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane