statystyki

Trzy podpisy prezydenta dla drobnego biznesu

autor: Patryk Słowik12.08.2019, 07:36; Aktualizacja: 12.08.2019, 09:09
Gospodarka

Ustawy podpisane przez prezydentaźródło: ShutterStock

Ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów płatniczych, ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych oraz nowelizacja kodeksu spółek handlowych. Wszystkie trzy akty zostały w zeszłym tygodniu podpisane przez prezydenta.

Ustawa antyzatorowa to kolejne rozwiązanie mające wesprzeć niedużych sprzedawców, którzy współpracują np. z sieciami handlowymi. Dziś terminy zapłaty wynoszą nawet po kilkaset dni. Drobny biznes się na to zgadza, gdyż w przeciwnym razie traciłby rynek zbytu. Zgodnie z nową ustawą maksymalny termin zapłaty w relacjach asymetrycznych (czyli między przedsiębiorcą z sektora MŚP a dużym) będzie wynosił 60 dni. Największe podmioty za opóźnianie płatności będą karane finansowo przez prezesa UOKiK.

Ustawa deregulacyjna to z kolei przede wszystkim nowa instytucja – prawo do błędu. Przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi w ciągu pierwszego roku prowadzenia działalności gospodarczej będą mogli skorzystać z prawa do błędu bez ponoszenia kary administracyjnej. Warunek – naprawią przewinienie. Istotne będzie również przyznanie przedsiębiorcom ochrony właściwej dla konsumentów. Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą będą traktowane tak samo jak konsumenci przy kupowaniu i reklamowaniu towarów. „Przykładowo, mechanik samochodowy, któremu popsuła się drukarka, będzie miał takie samo prawo do reklamacji jak konsument, nawet jeśli wykorzystuje drukarkę w warsztacie (i rozliczył jej zakup jako koszt prowadzonej działalności)” – tłumaczy resort przedsiębiorczości.


Pozostało 17% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane