Kiedy trwały konflikt między wspólnikami może być podstawą sądowego rozwiązania sp. z o.o.?

autor: Anna Borysewicz09.07.2019, 07:36; Aktualizacja: 09.07.2019, 09:45
firma, spółka

firma, spółkaźródło: ShutterStock

Jestem jedną z dwóch wspólniczek sp. z o.o. Nie jesteśmy w stanie się porozumieć co do dalszego jej funkcjonowania. Obie inaczej postrzegamy kierunki rozwoju działalności. Cel spółki, tj. produkcja medykamentów, nie jest już możliwy do osiągnięcia. Wprawdzie obecnie podmiot jeszcze działa, a na koniec 2018 r. odnotował wręcz wysoki zysk, ale na dłuższą metę takiego efektu utrzymać się nie da. Czy trwały konflikt między udziałowcami może być podstawą pozwu o rozwiązanie sp. z o.o.?

W świetle art. 271 pkt 1 kodeksu spółek handlowych sąd może wyrokiem orzec rozwiązanie sp. z ograniczona odpowiedzialnością na żądanie wspólnika lub członka jej organu, jeżeli osiągnięcie celu spółki stało się niemożliwe albo gdy zaszły inne ważne przyczyny wywołane stosunkami podmiotu.

Nie każdy spór

Do owych ważnych powodów zalicza się m.in.: trwały konflikt w zarządzie czy brak możliwości podjęcia uchwały przez skłóconych udziałowców – pod warunkiem że negatywnie rzutują one na działalność sp. z o.o. Skoro zaś spółka czytelniczki nadal działa i to sprawnie, o czym świadczy choćby wysoki zysk wypracowany przez podmiot na koniec 2018 r., to sytuacja ta oznacza, że nie sposób uznać, iż stały spór między wspólniczkami skutkował ustaniem celu, dla którego sp. z o.o. została założona.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane