statystyki

Pakiet zachęt dla Polaków w Wielkiej Brytanii? Emilewicz: Będziemy o tym rozmawiać

autor: Tomasz Żółciak16.05.2019, 08:12; Aktualizacja: 16.05.2019, 10:10
Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewiczźródło: PAP
autor zdjęcia: Hanna Bardo

Rząd rusza z pracami nad systemem zachęt, które mają skłonić Polaków mieszkających za granicą do powrotu do kraju. - Myślę, że po eurowyborach będziemy o tym rozmawiać z panem premierem - zapowiada minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Opowiada też, co dalej z Uberem w Polsce i zdradza swój pomysł, jak uregulować funkcjonowanie hulajnóg elektrycznych w dużych miastach.

Zdecydowanie opowiedziała się pani przeciwko „testowi przedsiębiorcy”, który forsowała minister finansów Teresa Czerwińska. Na łamach DGP przekonywała pani niedawno, że oddzielanie osób samozatrudnionych od „prawdziwych” przedsiębiorców byłoby zbyt arbitralne, a proponowane przepisy - łatwe do omijania. Co w takim razie proponuje pani w zamian?

Ze statystyk GUS wynika, że tylko niecałe 2 proc. prowadzących działalność gospodarczą przyznaje, że jest na tzw. samozatrudnieniu, ponieważ zostali do tego zmuszeni przez swoich pracodawców. Skala jest zatem znikoma i błędną byłaby strategia strzelania z armaty do muchy, podważając zaufanie w relacjach pomiędzy przedsiębiorcami a administracją publiczną. Z drugiej strony, jak wynika z danych Eurostatu, jesteśmy w grupie państw, wśród których samozatrudnienie jest najwyższe. Dlatego warto się nad tą kwestią pochylić, jednak nie poprzez ograniczanie swobody prowadzenia działalności gospodarczej, ale rozwiązania w zakresie stosunku pracy. Zachęcałabym tym samym właściwe przedmiotowo instytucje do podjęcia działań leczących przyczynę choroby. Nie chcielibyśmy tworzyć rozwiązań prawnych, które będą uderzać w najsłabszych, penalizować tych, którzy na samozatrudnienie są wypychani, zamiast sprawców tego procesu. Prowadzenie działalności gospodarczej powinno być świadomą i wolną decyzją przedsiębiorcy, nie zaś wymuszeniem ze strony szukającego oszczędności pracodawcy. Zresztą dzisiejsza sytuacja na ryneku pracy i rekordowo niski – nieco ponad pięcioprocentowy poziom bezrobocia powodują, że liczba samozatrudnionych będzie się stopniowo sama redukować.

A nie przekonują panią szacunki, że na osobach pracujących na własny rachunek państwo rocznie traci jakieś 1,2 mld zł?


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (5)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane