statystyki

Upadłość konsumencka także dla grzeszników

autor: Patryk Słowik15.05.2019, 08:54; Aktualizacja: 15.05.2019, 08:54
Nie ma powodu, by niewłaściwe zachowanie dłużnika uniemożliwiło mu ogłoszenie upadłości. Liczy się przecież fakt niewypłacalności, a nie to, jakie grzechy na sumieniu ma dana osoba.

Nie ma powodu, by niewłaściwe zachowanie dłużnika uniemożliwiło mu ogłoszenie upadłości. Liczy się przecież fakt niewypłacalności, a nie to, jakie grzechy na sumieniu ma dana osoba.źródło: ShutterStock

Nie ma powodu, by niewłaściwe zachowanie dłużnika uniemożliwiło mu ogłoszenie upadłości. Liczy się przecież fakt niewypłacalności, a nie to, jakie grzechy na sumieniu ma dana osoba.

To kluczowe założenie przyjętego wczoraj przez rząd projektu nowelizacji prawa upadłościowego. DGP pisał pierwszy o tym projekcie, zanim jeszcze został on przekazany do konsultacji.

Obecne regulacje umożliwiają sądom oddalenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, gdy w toku postępowania zostanie ustalone, iż dłużnik doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień. Pokazując na przykładzie: jeśli ktoś zalegał z płatnościami, a za ostatnie pieniądze kupił sobie sportowy wóz – co do zasady oddłużyć się nie może.

Projekt nowelizacji przewiduje zaś, że niewłaściwe zachowania dłużnika będą badane dopiero na etapie ustalenia planu spłat wierzycieli. I generalną zasadą ma być pozwolenie na ogłoszenie mu upadłości. Sankcją za złe zachowanie w przyszłości będzie wydłużenie planu spłat do siedmiu lat, podczas gdy dla rzetelnych dłużników będzie on wynosił trzy lata. Wyjątkiem będą sytuacje, gdy dłużnik celowo trwoni majątek i w oczywisty sposób, ze złej woli, dąży do pokrzywdzenia wierzycieli. Taka osoba nadal nie będzie mogła się oddłużyć.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Kpiarz (2019-05-15 14:41) Zgłoś naruszenie 20

    Czyli złodziei, oszustów i naciągaczy postawimy w jednym rzędzie z tymi którym nie wyszło.? Oto uczciwpść godna PiS........ 😁

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane