statystyki

Upadłość konsumencka także dla grzeszników

autor: Patryk Słowik15.05.2019, 08:54; Aktualizacja: 15.05.2019, 08:54
Nie ma powodu, by niewłaściwe zachowanie dłużnika uniemożliwiło mu ogłoszenie upadłości. Liczy się przecież fakt niewypłacalności, a nie to, jakie grzechy na sumieniu ma dana osoba.

Nie ma powodu, by niewłaściwe zachowanie dłużnika uniemożliwiło mu ogłoszenie upadłości. Liczy się przecież fakt niewypłacalności, a nie to, jakie grzechy na sumieniu ma dana osoba.źródło: ShutterStock

Nie ma powodu, by niewłaściwe zachowanie dłużnika uniemożliwiło mu ogłoszenie upadłości. Liczy się przecież fakt niewypłacalności, a nie to, jakie grzechy na sumieniu ma dana osoba.

To kluczowe założenie przyjętego wczoraj przez rząd projektu nowelizacji prawa upadłościowego. DGP pisał pierwszy o tym projekcie, zanim jeszcze został on przekazany do konsultacji.

Obecne regulacje umożliwiają sądom oddalenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, gdy w toku postępowania zostanie ustalone, iż dłużnik doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień. Pokazując na przykładzie: jeśli ktoś zalegał z płatnościami, a za ostatnie pieniądze kupił sobie sportowy wóz – co do zasady oddłużyć się nie może.

Projekt nowelizacji przewiduje zaś, że niewłaściwe zachowania dłużnika będą badane dopiero na etapie ustalenia planu spłat wierzycieli. I generalną zasadą ma być pozwolenie na ogłoszenie mu upadłości. Sankcją za złe zachowanie w przyszłości będzie wydłużenie planu spłat do siedmiu lat, podczas gdy dla rzetelnych dłużników będzie on wynosił trzy lata. Wyjątkiem będą sytuacje, gdy dłużnik celowo trwoni majątek i w oczywisty sposób, ze złej woli, dąży do pokrzywdzenia wierzycieli. Taka osoba nadal nie będzie mogła się oddłużyć.


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Kpiarz (2019-05-15 14:41) Zgłoś naruszenie 20

    Czyli złodziei, oszustów i naciągaczy postawimy w jednym rzędzie z tymi którym nie wyszło.? Oto uczciwpść godna PiS........ 😁

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane