Około 150 sesji tematycznych z udziałem kilkuset prelegentów i panelistów, a także liczne wydarzenia towarzyszące złożą się na program rozpoczynającego się w poniedziałek w Katowicach XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego. W ub. roku wydarzenie skupiło ponad 11,5 tys. gości.

Miejscem debat będzie Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach i pobliska hala widowiskowo-sportowa Spodek. W poniedziałkowym panelu inauguracyjnym, zatytułowanym "Nowa Unia – młoda Unia", wezmą udział m.in. były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, szef Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego Luca Jahier, była premier Słowacji Iveta Radiczova, minister ds. europejskich Konrad Szymański, a także przedstawiciele organizacji młodzieżowych. Dyskusja będzie poświęcona europejskim wyzwaniom społecznym w kontekście gospodarczym.

"Debata otwierająca kongres zwróci uwagę na potrzebę świeżego spojrzenia i konieczność poszukiwania wizji nowej Europy. W eksperckim, opiniotwórczym i dość nietypowym jak na takie dyskusje gronie, poruszymy kwestie ważne dla każdego Europejczyka. Chcemy wykorzystać czas i miejsce, w którym jesteśmy, do ważnej, międzypokoleniowej rozmowy o przyszłości" – tłumaczy pomysłodawca i główny organizator kongresu, prezes Grupy PTWP Wojciech Kuśpik.

Wśród gości trzydniowego kongresu będą m.in. wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, komisarz ds. unii energetycznej Marosz Szefczovicz, a także ministrowie polskiego rządu, głównie z resortów gospodarczych. Udział zapowiedzieli też m.in. wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, a także ministrowie: infrastruktury – Andrzej Adamczyk, finansów – Teresa Czerwińska, przedsiębiorczości i technologii – Jadwiga Emilewicz, środowiska – Henryk Kowalczyk, inwestycji i rozwoju – Jerzy Kwieciński oraz energii – Krzysztof Tchórzewski. Będą też m.in. członkowie rządów krajów nadbałtyckich.

Reklama

Jednym z wiodących tematów debat ma być przedstawiony przez resort energii projekt Polityki energetycznej Polski do 2040 roku. Ponadto zaplanowano panele dotyczące górnictwa, energetyki konwencjonalnej i odnawialnej oraz gazownictwa. Przedstawiciele przemysłu będą dyskutować m.in. o cenach energii elektrycznej w kontekście zapewnienia konkurencyjności firm.

Uwagę uczestników kongresu skupią również relacje między ekspansją nowych technologii a harmonijnym rozwojem społeczno-gospodarczym, kształt polskiej obecności w Unii Europejskiej i efektywne formy lobbingu na forum unijnym, a także możliwe scenariusze brexitu. Nie zabraknie dyskusji o rozwiązaniach prawnych, np. tych dotyczących sukcesji firm, a także o wizjonerskich projektach infrastrukturalnych. Mowa będzie o postępie prac zmierzających do budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Reklama

W programie trzydniowego kongresu znalazły się dyskusje o przyszłości UE po majowych wyborach do europarlamentu oraz panele dotyczące rozmaitych czynników kształtujących dziś europejskie realia i perspektywy rozwojowe. Zaplanowano sesje poświęcone rewolucji cyfrowej w kontekście wpływu przemian technologicznych na gospodarkę, życie społeczne, instytucje i relacje międzyludzkie.

Eksperci zastanowią się także nad atrakcyjnością modelu rozwojowego UE wobec tendencji globalizacyjnych i rosnącej siły ponadnarodowych koncernów. Sporo miejsca w kongresowej agendzie poświęcono zagadnieniom zrównoważonego rozwoju, cyfryzacji, robotyzacji, automatyzacji oraz ich wpływowi na rozwój przemysłu. Inne omawiane tematy dotyczą warunków rozwoju metropolii i regionów, digitalizacji, cyberzagrożeń, sztucznej inteligencji czy e-sportu.

W ramach kongresu odbędą się liczne międzynarodowe fora gospodarcze poświęcone perspektywom rozwoju współpracy Polski i krajów środkowej Europy z Chinami, krajami Afryki czy z państwami Ameryki Łacińskiej. Mowa będzie również o transformacji gospodarczej, energetycznej i społecznej regionów górniczych w Europie – w tym Górnego Śląska, którego stolica już po raz jedenasty jest gospodarzem kongresu.

Największym z wydarzeń towarzyszących kongresowi będą rozpoczynające się we wtorek dni start-upów – European Start-up Days, prezentujące nowoczesne technologie i innowacyjne pomysły na biznes. Sto uznanych za najlepsze projektów będzie można poznać w specjalnej alei start-upów w Spodku, a 18 wyróżnionych młodych firm wystąpi na scenach prezentacyjnych tego obiektu. Lista laureatów start-upowego konkursu będzie ogłoszona podczas gali zaplanowanej na wtorkowy wieczór.

Program dni start-upów uzupełnią specjalistyczne warsztaty i szkolenia z udziałem wizjonerów, autorytetów, osobowości, ekspertów oraz start-upów, które odniosły sukces rynkowy. Stawiający pierwsze kroki w biznesie będą mogli dowiedzieć się, jak wygląda prowadzenie start-upu od środka, jak budować wizerunek firmy oraz, w jaki sposób ubiegać się o wsparcie i ulgi.

Jednym z elementów łączących kongres z dniami start-upów jest projekt "My way. Inspiracje", w którego ramach historie swoich sukcesów zaprezentują m.in. Kinga Baranowska – zdobywczyni dziewięciu ośmiotysięczników, Karol Bielecki – jeden z najbardziej znanych polskich sportowców, Marek Kamiński – zdobywca dwóch biegunów Ziemi w jednym roku, Robert Konieczny – jeden z najbardziej rozpoznawalnych architektów w Polsce i na świecie, Czesław Lang – polski kolarz torowy i szosowy, organizator Tour de Pologne, Rafał Sonik – przedsiębiorca, pierwszy polski kierowca, który stanął na najwyższym stopniu podium Rajdu Dakar, oraz Oskar Zięta – twórca "Zieta" – polskiej marki światowej sławy i jednej z najnowocześniejszych technologii obróbki stali.

Kongresowi towarzyszyć będą także projekt EEC – Liderzy Przyszłości, którego celem jest kreowanie i promowanie aktywnej postawy obywatelskiej oraz zwiększenie zaangażowania młodych osób w życiu publicznym. Ponadto zaplanowano wręczenie nagród w konkursach TOP Inwestycje Komunalne i Inwestor bez Granic.

Na liście 25. finalistów konkursu na najlepsze inwestycje komunalne znalazły się projekty oddane do użytku w 2018 r. lub zrealizowane dotąd co najmniej w połowie. Spośród nich nagrodzono 10 inwestycji prowadzonych przez samorządy lub związane z nimi podmioty. W tym roku zwyciężyły przedsięwzięcia zrealizowane w Brennej, Chorzowie, Ciechanowie, dorzeczu Wisłoki, Gdańsku, Inowrocławiu, Katowicach, Piotrkowie Trybunalskim, Płocku i w Zgierzu.

Organizatorem Europejskiego Kongresu Gospodarczego od jego pierwszej edycji w 2009 r. jest Grupa PTWP SA, a współgospodarzem European Start-up Days jest samorząd Katowic. Nad merytorycznym kształtem i jakością agendy kongresu czuwa rada programowa pod przewodnictwem b. premiera i b. przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka. Relacje z kongresu co roku przekazuje ok. pół tysiąca dziennikarzy z prawie 200 polskich i zagranicznych redakcji.