Polubiliśmy e-państwo. Tak bardzo, że teraz państwo ma kłopot

autor: Tomasz Żółciak09.05.2019, 05:11; Aktualizacja: 09.05.2019, 05:13
internet, biznes

Z początkiem 2018 r. można zameldować się na pobyt stały lub tymczasowy w trybie online (e-meldunek).źródło: ShutterStock

Najdalej w 2020 r. co czwarty Polak będzie miał swój profil zaufany, ułatwiający kontakty z administracją rządową przez internet.

W ubiegłym roku – jak wynika z danych GUS – 35,5 proc. osób w wieku 16–74 lat skorzystało z usług administracji publicznej przez internet. To niemal o 10 pkt proc. więcej niż jeszcze w 2015 r. O wzroście zainteresowania Polaków e-administracją świadczą też statystyki dotyczące profilu zaufanego (PZ). Ministerstwo Cyfryzacji (MC) określa go mianem „cyfrowej tożsamości” przypisanej do numeru PESEL obywatela. Dzięki niej możemy załatwiać online sprawy urzędowe: podpisywać i wysyłać pisma, sprawdzić liczbę punktów karnych, wystąpić o odpis aktu stanu cywilnego czy zarejestrować działalność gospodarczą.

Z PZ korzysta dziś ponad 3,5 mln Polaków. Ponad milion osób profil założyło w pierwszych czterech miesiącach tego roku. Jeszcze w 2016 r. (pięć lat od powstania PZ) profile miało zaledwie 400 tys. osób, głównie urzędników. Polacy zaczęli się przekonywać do PZ w sytuacji, gdy zaczęło to nabierać sensu, czyli wtedy, gdy pojawiły się kolejne e-usługi oferowane przez rząd.


Pozostało jeszcze 80% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (4)

  • aaa(2019-05-10 10:10) Zgłoś naruszenie 21

    E-ADMINISTRACJA to bedzie gwozdz do trumny calej adm. rzadowej - masowosc i latwosc skladania wnioskow elektronicznie (wczesniej trzeba bylo napisac, badz napisac na komp. i wydrukowac, pojsc na poczte, nadac list i zaplacic) zatka cała administracje, bo ktos nawet te bzdurne wnioski musi chociaz przeczytac i wyciagnac wnioski i udzielic odpowiedzi. Przykladem sa wybory - nie mozna zlozyc przez ePUAP wniosku o zaswiadczenie o mozliwosci glosowania poza miejscem zamieszkania. TYLKO OSOBISCIE -> pare lat temu bylo to mozliwe, obecnie w rubryce "wybory" nie ma takiej opcji, przy czym przy wnioskowaniu o takie zaswiadczenie w tradycyjnej formie jest wzor takiego wniosku do wypelnienia.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • cd(2019-05-09 13:25) Zgłoś naruszenie 27

    Komputeryzacja to jedno, ale państwo polskie silną i ciągle rozwijającą się administracją stoi. Pod tym względem plasujemy się w ścisłej czołówce europejskiej. Poza tym posiadamy silną, liczną kadrę nauczycielską.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane