statystyki

Przy apelacji ważna jest data zlecenia przelewu

autor: Marcin Nagórek27.04.2019, 07:00
Przedsiębiorca powinien rozważyć złożenie zażalenia na postanowienie sądu I instancji.

Przedsiębiorca powinien rozważyć złożenie zażalenia na postanowienie sądu I instancji.źródło: ShutterStock

Wniosłam opłatę od apelacji w sprawie decyzji ZUS o zadłużeniu składkowym. Sąd okręgowy apelację odrzucił, bo przelew opłaty nastąpił w ostatnim dniu terminu w agencji bankowej. Sąd uważa, że kluczowe jest obciążenie konta sądu, a nie dzień wpłaty w agencji bankowej. Czy jest podstawa do odwołania się?

W opisywanej sytuacji sąd wzywał przedsiębiorcę do uiszczenia brakującej opłaty od apelacji. Opłaty zaś dokonano w ostatnim dniu wyznaczonego terminu, tj. w tym dniu wykonano przelew. W tym kontekście postanowienie sądu o odrzuceniu apelacji nie wydaje się prawidłowe. Sąd opierał się prawdopodobnie o art. 370 kodeksu postępowania cywilnego, gdzie postanowiono, że sąd I instancji odrzuci na posiedzeniu niejawnym apelację wniesioną po upływie przepisanego terminu, nieopłaconą lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również apelację, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.


Pozostało jeszcze 88% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane