Spółka zajmująca się odzyskiem odpadów może mieć interes prawny w stwierdzeniu wygaśnięcia znaku towarowego nie tylko w klasach usługowych, ale także w klasie towarów.
ORZECZENIE
Krakowski Zakład Gospodarki Komunalnej - Organizacja Odzysku Biosystem w 2005 roku wniósł do Urzędu Patentowego o stwierdzenie wygaśnięcia dwóch graficznych znaków towarowych znanych jako Zielony Punkt - Der Grüne Punkt - zarejestrowanych w Polsce na mocy porozumienia madryckiego na rzecz niemieckiego przedsiębiorstwa Duales System Deutschland. Znak ten został zarejestrowany niemal we wszystkich klasach towarowych i usługowych.
Jako podstawę prawną Biosystem przywołał art. 25 ust. 4 i art. 30 ust. 1 ustawy o znakach towarowych (u.z.t.), a swój interes prawny wywiódł z zasady swobody działalności gospodarczej oraz kroków prawnych podjętych przez warszawską firmę Rekopol, licencjobiorcę znaków Zielony Punkt uprawnionego jednocześnie do udzielania dalszych licencji. Zdaniem Biosystemu znaki zdegenerowały się. Ponieważ ani Duales System, ani Rekopol nie produkują ani nie dystrybuują żadnych towarów, lecz zajmują się odzyskiem opakowań, znaki nie są kojarzone z żadną firmą, lecz co najwyżej z recyklingiem surowców.

Wniosek oddalono

Urząd Patentowy oddalił wnioski Biosystemu. Według organu, podstawą prawną może być nie u.z.t., lecz art. 169 ust. 2 prawa własności przemysłowej, ponieważ Biosystem złożył wniosek za rządów tej ustawy. Interes prawny Biosystem może mieć w części dotyczącej usług, a nie towarów, ponieważ sam nie produkuje żadnych towarów.

Skarga do WSA

W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Biosystem podniósł przede wszystkim, że Zielony Punkt ma inne znaczenie w Polsce i w Niemczech. W Niemczech znak ten umieszczony na opakowaniu wskazuje, z jakim przedsiębiorstwem producent towaru zawarł obowiązkową umowę o recyklingu opakowań. W Polsce używają go albo firmy importujące towary oznaczone już Zielonym Punktem, albo eksporterzy dostosowujący się do wymagań kontrahenta.
W przeprowadzonych badaniach 94 proc. respondentów nie skojarzyło Zielonego Punktu z konkretną firmą, lecz tylko z szeroko pojętymi działaniami ekologicznymi.

Błędna decyzja

Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzje z przyczyn proceduralnych. Zdaniem sądu Urząd Patentowy pominął okoliczności istotne dla sprawy, nie zbadawszy interesu prawnego Biosystemu w klasach towarowych. Zakres działalności spółki zamieszczony w Krajowym Rejestrze Sądowym wskazuje na m.in. zagospodarowanie odpadów i ich sprzedaż. Z kolei art. 3 pkt 1 ustawy o odpadach definiuje odpady, a pkt 9 tegoż przepisu - ich odzysk. Z tych przepisów sąd wywiódł, że odzyskiwane odpady to też towary, które można ponownie wykorzystać. UP zatem niesłusznie uznał, że Biosystem nic nie produkuje ani nic nie sprzedaje.
Sygn. akt VI SA/Wa 1959/07