Bezprzewodowy szybki internet w sieciach komórkowych jest w Polsce nawet ponad 40 proc. droższy niż w Wielkiej Brytanii. P4 zapowiada, że to się zmieni jesienią.
Z rozmów GP z polskimi operatorami komórkowymi wynika, że w najbliższych miesiącach internet nie stanieje. Z ewentualnymi obniżkami czekają na pojawienie się oferty transmisji danych w sieci Play, która ma wejść jesienią.
- Komercyjny start transmisji danych planujemy na przełomie III i IV kwartału. Poprzedzimy je dużymi testami konsumenckimi - mówi GP Marcin Gruszka, rzecznik P4, operatora sieci Play.
Z jego słów wynika, że Play chce - podobnie jak to miało miejsce przed rokiem, gdy pojawił się na rynku z usługami głosowymi - znacząco obniżyć ceny transmisji danych. Rzecznik P4 podkreśla jednak, że atrakcyjne ceny będą obowiązywały tylko wtedy, gdy klient Play będzie znajdował się w zasięgu stacji nadawczo-odbiorczych tej sieci. A te są w zasadzie tylko w niektórych dużych i średnich miastach.
Od ponad trzech lat ceny miesięcznego abonamentu za bezprzewodowy dostęp do internetu oferowany przez polskie sieci komórkowe nie zmieniają się. Rosną za to limity danych, jakie można przesłać i odebrać w ramach miesięcznej opłaty. W efekcie rzeczywisty koszt 1 MB przesłanych danych spada. W najdroższym abonamencie - Blueconnect 129 - kosztuje dziś 1,54 gr. W najtańszym - Blueconnect 39 - 9,29 gr.
Jeśli ktoś chce używać bezprzewodowego dostępu do internetu oferowanego przez sieci komórkowe nie tylko do przeglądania poczty i okazyjnego surfowania po sieci, musi się liczyć z wydatkiem ok. 120 zł miesięcznie. Otrzymuje wtedy możliwość przesłania od 4 GB do 5 GB danych miesięcznie. Wówczas 1 MB - w zależności od sieci - kosztuje od 2,36 gr (sieć Era, usługa Blueconnect 99) do 2,93 gr (sieć Orange, usługa Orange Free Premium).
Gdy porównamy ceny w Polsce z aktualnymi porównywalnymi ofertami brytyjskich operatorów, okazuje się, że transmisja danych na Wyspach Brytyjskich jest tańsza. W sieciach 3UK, T-Mobile UK i Vodafone w 24-miesięcznym kontrakcie kosztuje 15 funtów miesięcznie za możliwość przesłania 3 GB danych. W przeliczeniu na złotówki 1 MB kosztuje więc Brytyjczyków 2,09 gr. Tak tanio w Wielkiej Brytanii jest od niedawna. Pod koniec 2007 roku najmłodszy operator - 3UK, jako pierwszy agresywnie obniżył ceny. W efekcie odnotował 700-proc. wzrost ruchu w swej sieci. To zmusiło do obniżek konkurentów. Ceny w porównywalnych ofertach spadły o blisko 50 proc.
NADAJNIKI PLAY*
Bełchatów, Będzin, Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Bytom, Chorzów, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Gorzów Wielkopolski, Jaworzno, Katowice, Kielce, Kraków, Legionowo, Legnica, Lublin, Łódz, Mysłowice, Olsztyn, Opole, Police, Poznań, Radom, Ruda Śląska, Rumia, Rybnik, Rzeszów, Siemianowice Śląskie, Sopot, Sosnowiec, Swarzędz, Szczecin, Toruń, Tychy, Warszawa, Wejherowo, Wrocław, Zabrze, Zakopane, Zielona Góra.
*Wybrane miasta, w których Play ma własne nadajniki
Źródło: UKE