statystyki

Domagalski-Łabędzki: W przypadku offsetodawcy chodzi dokładnie o pięć spółek [WYWIAD]

autor: Maciej Miłosz09.04.2019, 07:39; Aktualizacja: 09.04.2019, 09:25
Radosław Domagalski-Łabędzki, członek zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej

Radosław Domagalski-Łabędzki, członek zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowejźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Naszym atutem jest dostęp do polskiego rynku zbrojeniowego, który jest jednym z największych w Europie - Radosław Domagalski-Łabędzki, członek zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Częścią kontraktu na zakup systemu Patriot za ponad 16 mld zł jest umowa offsetowa, czyli zakup technologii zbrojeniowych za prawie miliard złotych. Te technologie mają trafić do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Do których spółek konkretnie?

W przypadku offsetodawcy, jakim jest Lockheed Martin, chodzi dokładnie o pięć spółek: PGZ, Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 i nr 1, Wojskowe Zakłady Uzbrojenia oraz Wojskowe Zakłady Elektroniczne. Negocjowaliśmy pozyskanie zobowiązań offsetowych z amerykańskimi spółkami LM i Raytheon. Z tą drugą wciąż rozmawiamy. Z pierwszą podpisaliśmy umowę pod koniec marca i jesteśmy bardzo zadowoleni z ostatecznego kształtu porozumienia. Jak wspomniałem, offsetobiorcą jest też PGZ – to jest zmiana, która nastąpiła na dwa tygodnie przed końcem negocjacji. Dwa kluczowe zobowiązania LM, które pierwotnie miały byś w spółce Mesko, są obecnie w PGZ.

Dlaczego PGZ, a nie Mesko?

Te zdolności (know-how dotyczący produkcji – przyp. red.), które uzyskujemy, mają szersze zastosowanie niż tylko przedmiot działalności Mesko. To ważna zmiana. Choć oczywiście nie chcemy w żaden sposób deprecjonować roli Mesko. Ta spółka też będzie mogła korzystać z kompetencji, które nabyliśmy dla całej grupy kapitałowej.

Mesko ma duże trudności. Najpierw problemy z produkcją zestawów przeciwlotniczych Piorun, potem wielkie rozczarowanie przy pozyskiwaniu kompetencji przy programie Homar, w którym ostatecznie nie było offsetu. Teraz miał być offset przy „Wiśle” – to też nie wyszło. Ta spółka jest wygaszana?

Absolutnie nie, wręcz przeciwnie.

To jakie konkretnie kompetencje zafundował PGZ podatnik?


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane