statystyki

Partnerstwo innowacyjne możliwe nawet z jednym przedsiębiorcą

autor: Sławomir Wikariak01.04.2019, 18:00
Partnerstwo innowacyjne to szczególny tryb udzielania zamówień publicznych, w którym nie kupuje się gotowego produktu, tylko współuczestniczy w badaniach mających pozwolić na stworzenie nowych rozwiązań.

Partnerstwo innowacyjne to szczególny tryb udzielania zamówień publicznych, w którym nie kupuje się gotowego produktu, tylko współuczestniczy w badaniach mających pozwolić na stworzenie nowych rozwiązań.źródło: ShutterStock

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju może zawrzeć umowę o partnerstwo innowacyjne na tysiąc bezemisyjnych autobusów z jednym tylko partnerem. Nie ma znaczenia, że pierwotnie przewidywało wybór aż trzech – uznała Krajowa Izba Odwoławcza.

Partnerstwo innowacyjne to szczególny tryb udzielania zamówień publicznych, w którym nie kupuje się gotowego produktu, tylko współuczestniczy w badaniach mających pozwolić na stworzenie nowych rozwiązań. W Polsce jest bardzo rzadko stosowany. Skorzystało z niego natomiast NCBiR, które chce stworzyć zupełnie nowe bezemisyjne autobusy do transportu miejskiego.

Koszt całego projektu obliczany jest na 2,3 mld zł, przy czym pierwszym etapem będą prace badawcze i stworzenie prototypu pojazdu. Podczas nich mają być analizowane różne koncepcje uwzględniające silniki elektryczne, ale również wodorowe, pojazdy kierowane przez ludzi, ale i autonomiczne. Dopiero jeśli prototypy spełnią oczekiwania, to zostanie wszczęta ich produkcja dla kilkudziesięciu miast uczestniczących w projekcie. Zakłada się zakup nawet tysiąca takich nowych autobusów.


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane