statystyki

Najpierw cię wyśmiewają, następnie zwalczają, a na końcu zwyciężasz. Czym jest MMT?

29.03.2019, 07:45; Aktualizacja: 29.03.2019, 07:51
Jeśli innowacja ma być naprawdę przełomowa, to musi ze swej natury naruszać istniejące status quo. Innowator jest więc zazwyczaj postrzegany przez system jako zagrożenie. A bywa, że i z całą stanowczością zwalczany.

Jeśli innowacja ma być naprawdę przełomowa, to musi ze swej natury naruszać istniejące status quo. Innowator jest więc zazwyczaj postrzegany przez system jako zagrożenie. A bywa, że i z całą stanowczością zwalczany.źródło: ShutterStock

Najpierw cię wyśmiewają, następnie zwalczają, a na końcu zwyciężasz. To zdanie przypisywane jest tak wielu historycznym postaciom, że nawet nie ma sensu ich wymieniać. Ważniejsza od autorstwa jest jednak istota zawartego w tych słowach przesłania.

Po angielsku Modern Monetary Theory (MMT). Po polsku „nowoczesna teoria monetarna” lub (sam używałem do tej pory tego drugiego tłumaczenia) „nowoczesna teoria pieniądza” to bez wątpienia jest ekonomiczna nowinka. I jak każda istotna innowacja idzie w poprzek utartych przekonań oraz zastanego sposobu myślenia. Każdy, kto kiedykolwiek podjął się niewdzięcznej roli innowatora, wie, jak trudne to zadanie. Jeśli innowacja ma być naprawdę przełomowa, to musi ze swej natury naruszać istniejące status quo. Innowator jest więc zazwyczaj postrzegany przez system jako zagrożenie. A bywa, że i z całą stanowczością zwalczany.

Magazyn DGP

Magazyn DGP

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane