statystyki

Menedżer ujawniony w KRS nie zawsze odpowie za długi spółki

autor: Patryk Słowik12.03.2019, 08:24; Aktualizacja: 12.03.2019, 08:24
podatki, firma, przedsiębiorca

Warto pamiętać, że zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego odpowiedzialność członków zarządu spółki z o.o. na podstawie art. 299 k.s.h. ma charakter odszkodowawczy i jest to odpowiedzialność deliktowa.źródło: ShutterStock

Odpowiedzialny zgodnie z art. 299 k.s.h. jest faktyczny zarządca spółki. Sam fakt, że ktoś był wskazany jako członek zarządu w Krajowym Rejestrze Sądowym, to za mało do przypisania mu odpowiedzialności. Stwierdził tak Sąd Najwyższy w wydanym w ostatni piątek wyroku.

Sprawa, która trafiła na wokandę, była typowa. Pewna spółka z o.o. nie zapłaciła drugiej spółce za materiały budowlane. Chodziło o ponad 50 tys. zł. Jako że egzekucja z majątku spółki okazała się bezskuteczna, wierzyciel postanowił odzyskać pieniądze od członków zarządu dłużniczki. Taka możliwość wynika z art. 299 par. 1 k.s.h. (”Jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna, członkowie zarządu odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania„).

Sąd pierwszej instancji powództwo uwzględnił. Ale już sąd drugiej instancji orzekł inaczej w stosunku do jednego z menedżerów. A to dlatego, że wierzytelność powstała pod koniec 2009 r. Mężczyzna zaś, jak wynikało z uchwały nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników, przestał być prezesem spółki dłużniczki już w styczniu 2009 r. Sęk w tym, że informacja ta nie została przekazana przez spółkę do Krajowego Rejestru Sądowego. Dopiero wskutek jednej z kolejnych uchwał, podjętej już w 2010 r., został on wykreślony jako zarządca spółki.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane