statystyki

Reprywatyzacja-bis czy raczej strach o ogródki działkowe?

autor: Tomasz Żółciak11.03.2019, 18:00
nieruchomości, dom, mieszkanie

roszczeniami byłych właścicieli wywłaszczonych gruntówźródło: ShutterStock

Polski Związek Działkowców usiłuje storpedować rządową ustawę, która ma uporządkować wieloletni bałagan związany z roszczeniami byłych właścicieli wywłaszczonych gruntów. W czyste intencje organizacji nie do końca wierzą nawet ci, którzy teoretycznie w tej sprawie są po tej samej stronie barykady

Działkowcy przekonują, że interweniują także w interesie gmin. W ich ocenie efektem szykowanych regulacji będą masowe roszczenia do gruntów, na których dziś mogą być szkoły czy szpitale. Samorządowcy, zamiast ich poprzeć, nabierają podejrzeń. Ich zdaniem chodzi o niepewny stan prawny rodzinnych ogrodów działkowych, z którego PZD widocznie zdaje sobie sprawę.

Potrzebne rozwiązania

Chodzi o nowelizację ustawy o gospodarce nieruchomościami. Realizuje ona dwa wyroki Trybunału Konstytucyjnego – z 14 lipca 2015 r. (sygn. akt SK 26/14) oraz z 12 grudnia 2017 r. (sygn. akt SK 39/15). Trybunał orzekł w nich niekonstytucyjność przepisów, które nie przewidywały roszczeń byłych współwłaścicieli wywłaszczonych działek (do tej pory takie prawo mieli tylko ci posiadający 100 proc. praw do gruntu) oraz osób, które zbyły nieruchomość na rzecz państwa nie w drodze klasycznego wywłaszczenia, lecz podpisanej umowy (aktu notarialnego zawartego jeszcze przed wydaniem decyzji wywłaszczeniowej).


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (6)

 • czytelnik(2019-03-11 19:34) Zgłoś naruszenie 70

  Kiedy Polska uchwali ustawę reprywatyzacyjną ? Życie pokazuje ,że wiele nieruchomości nie ma uregulowanej sytuacji prawnej. Mamy tyle kasy w budżecie ,że jest to najlepszy moment na uregulowanie tej kwestii.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • lex(2019-03-11 21:13) Zgłoś naruszenie 51

  Bicie piany przez działkowców powielane przez histeryków nie znających się na temacie. Dobrze, że przynajmniej GP nie przyłączyła się do tego chórku. Nowelizacja jest bardzo dobra dla wszystkich stron, bo w ciągu trzech lat państwo będzie miało z głowy wszystkie roszczenia wynikające z ustawy o gospodarce nieruchomościami. Nie zgłoszone wygasną, dzięki czemu samorządy zyskają prawo swobodnego dysponowania tymi gruntami.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Liberal(2019-03-12 01:50) Zgłoś naruszenie 52

  Prpjekt niestety nie dotyczy nieruchomosci znacjonalizowanych dekretami komunistów tylko zwykłych wywłaszczeń. Ale dobrze, że jest bo państwo powinno zwracać nieruchomości, których nie wykorzystało na cele publiczne. A co do działkowoczów: jeśli ktoś chce uprawiać marchewke w centrum stolicy, to niech sobie kupi tam dzialke, a nie wyciąga rece po cudze.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane