Pierwszy biznesmen Rzeczypospolitej. Premier będzie mógł jeszcze więcej na rynku kapitałowym

autor: Patryk Słowik25.02.2019, 07:20; Aktualizacja: 25.02.2019, 07:24
Premier Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawieckiźródło: ShutterStock

Prezes Rady Ministrów będzie mógł jeszcze więcej na rynku kapitałowym. To clou przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym. W założeniu rządu ma służyć ona usunięciu „wątpliwości interpretacyjnych, które pojawiły się od czasu wejścia w życie ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym, doprecyzowania niektórych jej przepisów oraz uzupełnienia o nowe rozwiązania w celu uporządkowania kompetencji i zadań organów administracji rządowej”. Co to oznacza w praktyce?

Ano tyle, że jeszcze większą władzę będzie miał premier. Kluczowe przepisy sprowadzają się do przekazania szefowi rządu koordynowania wykonywania uprawnień przysługujących Skarbowi Państwa w spółkach na wszystkie spółki z państwowym udziałem. Premier będzie też zatwierdzał w spółkach o istotnym znaczeniu dla gospodarki instrukcje do głosowania sporządzone przez podmiot uprawniony do wykonywania praw z akcji należących do Skarbu Państwa lub państwową osobę prawną. Do tej pory instrukcje obejmowały jedynie wyrażanie zgody przez walne zgromadzenie na rozporządzanie, zbywanie i nabywanie określonych kategorii aktywów trwałych przez spółkę i wprowadzanie stosownych postanowień do statutów lub umów spółek, a także sprawy dotyczące ustalania zasad wynagradzania i powoływania członków zarządów i rad nadzorczych. Teraz dojdą do niego sprawy dotyczące fuzji, podziałów, przekształceń i rozwiązywania spółek, a także wyłączenia prawa poboru.

Można więc powiedzieć, że ustawa to wzmocnienie Mateusza Morawieckiego kosztem jego partyjnych kolegów, którzy mieli zakusy do rozdawania kart na rynku kapitałowym.

Stanowczo przeciwko nowelizacji protestowała opozycja. Powód?


Pozostało 35% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Kpiarz (2019-02-26 09:26) Zgłoś naruszenie 00

    O jakich to kopetencjach mowa.? Jeżeli Zawodowa Szkoła Pielęgniarstwa, prawo jazdy kat B i matura z zaściankowego liceulm to wystarczające kompetencje do zasiadania w Radach Nadzorczych Skarbu Państwa.? To o czym ta mowa.?........ 😁

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane