statystyki

Ma być jak w Europie. Nawet 30 mln zł kary dla firmy za przekręty kontrahenta

autor: Patryk Słowik, Joanna Pieńczykowska, Dr Damian Tokarczyk Kancelaria Raczkowski Paruch22.02.2019, 07:51; Aktualizacja: 22.02.2019, 10:35
Przedsiębiorstwo odpowie za czyn niedozwolony popełniony nie tylko przez własnego pracownika, lecz także przez kontrahenta czy nawet pracownika tego kontrahenta. Karę poniesie każdy podmiot, który nie będzie w stanie udowodnić, że zapewnił odpowiedni nadzór i podjął odpowiednie działania zapobiegawcze.

Przedsiębiorstwo odpowie za czyn niedozwolony popełniony nie tylko przez własnego pracownika, lecz także przez kontrahenta czy nawet pracownika tego kontrahenta. Karę poniesie każdy podmiot, który nie będzie w stanie udowodnić, że zapewnił odpowiedni nadzór i podjął odpowiednie działania zapobiegawcze.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorstwo odpowie za czyn niedozwolony popełniony nie tylko przez własnego pracownika, lecz także przez kontrahenta czy nawet pracownika tego kontrahenta. Karę poniesie każdy podmiot, który nie będzie w stanie udowodnić, że zapewnił odpowiedni nadzór i podjął odpowiednie działania zapobiegawcze.


Aby zmniejszyć ryzyko odpowiedzialności za przestępstwa popełnione przez swoich pracowników, a także kontrahentów, przedsiębiorca powinien wdrożyć system compliance. Ale nie zawsze to wystarczy.  Projekt nowej ustawy nie wskazuje konkretnych regulacji, jakie powinny zostać przyjęte przez podmioty zbiorowe, aby mogły one zminimalizować ryzyko odpowiedzialności karnej. Jak zatem wywiązać się z obowiązku?

Projektodawcy chcą, aby to współpracujący ze sobą przedsiębiorcy wzajemnie wymagali od siebie wdrożenia systemu regulacji wewnętrznej. W praktyce dla wielu firm może to być niewykonalne zadanie.

Tygodnik GP 22.02.19.

Tygodnik GP 22.02.19.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

O d dawna żaden akt prawny nie budził takich emocji, jak projekt nowej ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny niedozwolone. Krytykują go już chyba wszystkie organizacje przedsiębiorców. Podnoszą zarzut, że przepisy idą zbyt daleko, bo zakładają, że firmy poniosą odpowiedzialność za przestępstwa popełnione nie tylko przez swoich pracowników, lecz także kontrahentów. Co więcej, zakres tej odpowiedzialności może być niezwykle szeroki: ustawodawca nie określił precyzyjnie katalogu przestępstw. Kary zaś będą drakońskie – do 30 mln zł, a niewykluczona jest nawet likwidacja podmiotu. Z ust niektórych krytyków padają wręcz argumenty o powrocie do odpowiedzialności zbiorowej niczym w czasach PRL.

TO TYLKO FRAGMENT TEKSTU. CAŁOŚĆ PRZECZYTASZ W "TYGODNIKU GAZETY PRAWNEJ" >>>>>


Pozostało jeszcze 92% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020

Polecane

Komentarze (6)

 • Nenia(2019-02-22 12:42) Zgłoś naruszenie 80

  Odpowiedzialność zbiorowa w czasach PRL? Nie przypominam sobie, aby jakieś przedsiębiorstwo w czasach PRL odpowiadało za nieprawidłowości popełnione przez inne przedsiębiorstwo lub jego pracownika.

  Odpowiedz
 • Brak słów(2019-02-22 17:34) Zgłoś naruszenie 70

  Rwy urzednicze chca za nic nie odpowiadać,nic nie robić ,a za wszystko mieć możliwosć karania.Wasze niedoczekanie,potem płacz i zale ,że ludzie nie wytrzymują i atakują urzędników.Wszystko ma swoje granice ,a u nas są już przekroczone i to mocno.

  Odpowiedz
 • KORYTO PLUS(2019-02-22 14:29) Zgłoś naruszenie 60

  pisobolszewiki likwiduja wlasnosc prywatna.

  Odpowiedz
 • mee(2019-02-22 18:33) Zgłoś naruszenie 40

  Rząd, który tworzy prawo zmuszające do wzajemnych donosów na siebie - zostań sygnalistą, no i będzie wszystkich karał, za to, że zostali okradzeni przez innych. Inspektorzy GIODO zachęcają do składania donosów na każdego kto nie chroni stosownie danych osobowych. Donos ma być przemyślany i realizowany według niezrozumiałego prawa. Za co się płaci policji, prokuraturze, różnym urzędnikom? Choć oni też są pogubieni. Chocholi taniec cwaniaczków kościelnych zwanych ******** trwa. Tylko kościołów powstaje coraz więcej i jeżdżą coraz lepszymi brykami.

  Odpowiedz
 • Oderwac PIS od zloba i koryta(2019-02-25 08:06) Zgłoś naruszenie 20

  jest duzo gorzej niz za komuny w PRL.PIS to takie PZPR BIS!

  Odpowiedz
 • trzeba bronic demokracji(2019-02-25 08:14) Zgłoś naruszenie 20

  Po wyborach nalezy zdelegalizowac PIS oraz rozliczyc naruszenia praworzadnosci przez rezim totalitarny.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane