Sprzedawcy: Ustawa o zakazie handlu w niedziele nas wykończyła

autor: Paulina Nowosielska15.02.2019, 09:00; Aktualizacja: 15.02.2019, 09:10
Rozmawiamy ponownie teraz, gdy nowa ustawa obowiązuje blisko rok. Ta właśnie, o której Piotr Duda mówił, że ma traktować ludzi podmiotowo, nie przedmiotowo. Podstawowe pytanie: czy pracownicom hipermarketów jest lepiej? – Życie nam się unormowało – odpowiada Fornalczyk. – Owszem, w piątek i sobotę czasem nie wiadomo w co ręce włożyć, taki ruch, ale potem jest spokojna niedziela z rodziną.

Rozmawiamy ponownie teraz, gdy nowa ustawa obowiązuje blisko rok. Ta właśnie, o której Piotr Duda mówił, że ma traktować ludzi podmiotowo, nie przedmiotowo. Podstawowe pytanie: czy pracownicom hipermarketów jest lepiej? – Życie nam się unormowało – odpowiada Fornalczyk. – Owszem, w piątek i sobotę czasem nie wiadomo w co ręce włożyć, taki ruch, ale potem jest spokojna niedziela z rodziną.źródło: ShutterStock

Prawo ograniczające handel w niedziele weszło w życie rok temu. Miało przywrócić godność pracownikom, wspomóc polski handel w walce o rynek z zagranicznymi sieciami. Dziś jedno jest pewne: przysłużyło się dyskontom i stacjom paliw.

wróć do artykułu

KioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowa
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:MAGAZYN Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (52)

  • oszukiwany(2019-02-20 21:08) Zgłoś naruszenie 00

    Przecież oto tylko chodziło,nie będą Polacy przeszkadzać robić kasę i to bez podatku/co trzy lata inna nazwa firmy/a zyski za granicę.

    Odpowiedz
  • zla ustawa(2019-02-19 14:36) Zgłoś naruszenie 00

    Kto nie chce pracowac w handlu niech sie wezmie za inna robote a nie przeszkadza pracowac innym.

    Odpowiedz
  • DZIADEK-ALE DZIAD-50 LAT PRACY-SWIADCZENIE PRZEZ (2019-02-17 07:50) Zgłoś naruszenie 00

    DLA CZEGO TAK JEST TO TRZEBA ZAPYTAC TEGO CO NOSI NAPIS KONSTYTUCJA POWINNIEN NOSIC NOCNA ZMIANA GANGSTERSKA.SZYBKO MOWI JUZ DZIS MUSIMY ICH USUNOC ZA PRAWDE.BO BYLA LISTA AGENTOW NA CZELE Z CHLOPEM Z POPOWA.SZYBKO RANO JUZ BYL I JEGO SWITA ZEBY TECZKI PRZEGLODAC I USUWAC TO CO GO BOLALO.BOLEK GDZIE BOG HONOR I OJCZYZNA A ZOSTALA TYLKO WASZ ZGNILIZNA.POKAZALI W TVP INFO KIM JESTESCIE I POKAZALISCIE KLASE NA POGRZEBIE PREMIERA RZADEN SZCZUR SIE NIE POJAWIL ZAPLACICIE PRZY WYBORACH TO NARUD BEDZIE ROZLICZAL.OKRYCI HANBO JUDASZE!!!

    Odpowiedz
  • Karol Pe(2019-02-16 15:28) Zgłoś naruszenie 10

    ***** prawda. Ustawa jest całkiem ok. Jest tam pare baboli. Lecz ja prowadząc własną działalnośc jakoś nie odczułem spadku dochodów. Ludzie jak przychodzili tak przychodza na zakupy. No tylko z tą różnicą że w piątek i sobotę jest wiekszy ruch. Spadek zysków...ciekawe gdzie? Ja tego nie odczułem. Moi pracownicy owszem bo dostali podwyżke. Jak ktoś jest **** to nie ogarnie tematu jak nalezy.

    Odpowiedz
  • echo(2019-02-16 07:54) Zgłoś naruszenie 55

    A skąd drodzy komentujący wiecie , że to co tu przeczytaliście , jest prawdą?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • wicek(2019-02-16 06:04) Zgłoś naruszenie 11

    Nie mogę kupić flachy w niedziele toc to szok SKANDAL!!!

    Odpowiedz
  • Biredronka(2019-02-15 22:33) Zgłoś naruszenie 818

    Jak to jest możliwe że koleżanka zarobiła dwa razy więcej za pracę 5 dni w tygodniu ode mnie a ja pracowałam w soboty i niedziele i rzadko kiedy z rodziną. Dobrze Piotr Duda zrobił bo skoro markety nie chciały więcej płacić to i zyski spadły. Wiem że mało zarabiam ale przynajmniej jestem z rodziną.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • małomiasteczkowy typ(2019-02-15 22:28) Zgłoś naruszenie 56

    Kto wstawia dyskonty? Rząd? Nie to Wasi najwięksi przyjaciele. Samorządowcy. Kto ma obowiązek urtrzymać szkoły? Samorzadowcy. Kto daje podwyżki nauczycielom? Rząd. Kto ma utrzymać szpitale? Samorzadowcy. Kto negocjuje z lekarzami i daje podwyżki? Rząd. Kulturalnie mówiąc: Po ch... mi takie niedorajdy? W powiatach bez dyskontów bezrobocia nie ma. Sklepików, piekarni, cukierni jest w cholerę i ciut. Skończcie politycznie ******** i zajmijcie się tymi apolitycznymi nierobami, z którymi mijacie sie na ulicy.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Uio(2019-02-15 21:16) Zgłoś naruszenie 14

    A mi by handel w niedziele nie przeszkadzał gdybym miała płacone 50% albo 100% wynagrodzenia. Dwie niedzielę handlowe by się przydały a dwie mogłyby być wolne.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • opt(2019-02-15 21:04) Zgłoś naruszenie 113

    A przecież i wasi biskupi mówili ,że dzień święty należy święcić, a nie co któryś. A Duda upiekł dwie pieczenie , przypodobał się kościołowi i zyskał u Kaczyńskiego, a prawa pracownicze go nie interesowały - była ważna tylko ideologia. Ktoś z rozmówców wspomniał o Tesco w Tychach, to zobaczcie co się zmienilo: agd, rtv - nie ma, stoisko rybne ograniczono do jednej lodówki przy wędlinach, pieczywo tylko odmrażane, własnychśw3ieżych wypieków brak , na półkach pustki, część wypełniona lużno rozstawionymi plastikami, pieluchami.., posiłku już na miejscu nie zjesz - weżcie Dudę za d... i pokażcie co uczynił.

    Odpowiedz
  • Szczur (2019-02-15 20:03) Zgłoś naruszenie 75

    Jak zrobimy ankietę, czy najniższa krajowa powinna wynosić minimum 7000zl., to wynik wyniesie 96 %, więc tym powinien się zająć rząd w pierwszej kolejności. Ten artykuł to jakaś ściema, albo Krakowa to niedotyczy. Tu jak widzę to obroty sklepów wzrosły i zatrudnił więcej personelu, o który tu ciężko więc z automatu wzrosły też zarobki tego personelu. Fakt że napewno padły firmy które ledwo ciągły i już wcześniej nie stać ich było na godne wynagradzania pracowników. Ale to jest prawidłowe w wolnym rynku, albo umiesz prowadzić dochodowa firmę, albo idź do pracy a nie próbuj jechać przez życie, na grzbiecie innych.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • kowalski(2019-02-15 18:29) Zgłoś naruszenie 03

    inny problem handu to taki że 1/3-1/2 pracowników handlu w hiperach i dyskontach to ukraincy pensje pracowników stoją więc w miejscu na takiej sytuacji zarabiają agencje np. work service które nota bene pokazuje strate ksiegową he he a ma dwie marze na pracowniku z ukrainy jedną tj. godzina pracy druga to potrącenie za kwatere pracowniczą (wynajmują domy / mieszkania i przerabiają tak aby mieszkało w nich jak najwiecej lokatorów )

    Odpowiedz
  • eeech(2019-02-15 18:29) Zgłoś naruszenie 144

    jestescie za słabi intelektualnie, żeby zrozumieć dalekowzroczną politykę prezesapana i całej dobrej zmiany,rozmieniacie się na drobne i utyskiwacie a nawet utyskujecie,rozpaczacie w kwestii jakichs tam bud na bazarach a pfrezespan chciał wybudować DWIE WIEŻE,ITU TEZ ZAGRANICA MU ROWY W POPRZEK KOPIE, eeech,

    Odpowiedz
  • k-jent(2019-02-15 18:22) Zgłoś naruszenie 72

    Żabki czynne. Może to Rydzykowe ?

    Odpowiedz
  • faja i kiecki w górę(2019-02-15 18:16) Zgłoś naruszenie 67

    sklepikarze, wy macie w niedzielę się ******** i rozmnażać dla 500+ a nie handlować i jeszcze wam źle, przecież seks to miód malina

    Odpowiedz
  • Ted(2019-02-15 16:37) Zgłoś naruszenie 6116

    Uchylić tę szkodliwą ustawę w całości , nie czekając na dalsze jej negatywne dla gospodarki i społeczeństwa skutki!

    Odpowiedz
  • Przemo(2019-02-15 15:02) Zgłoś naruszenie 1435

    A kto zabrania dobremu sklepikarzowi w niedziele stać za ladą samemu. NIKT. To pracownik lepiej się sprawował jak właściciel? Jakie ograniczenie wolności konsumenckiej wybór macie taki sam jak przed ustawa. Nie ma już niewolnictwa przez 6 lub 7 dni w tygodniu. W większości komentarze wystawiają konsumenci którzy zawsze będą nie zadowoleni bo za drogo bo w sobotę za krótko bo w niedziele komuś się przypomni i o 23 poleci po piwo lub zupełnie dziwnego jak on sam.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • niedzielny klient(2019-02-15 15:01) Zgłoś naruszenie 254

    Wyjście jest proste – handel (praca) w niedzielę ma być dobrowolny, tzn. ustawowo wprowadzić wymóg jednoczesnej zgody pracodawcy i zgody pracownika na pracę w niedzielę, przy czym pracownik musiałby mieć w niedzielę godziny płatne np. 150% za godzinę tego co w tygodniu. I zainteresowani sami ustalą, kto chce pracować w niedzielę a kto nie chce.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Liberal(2019-02-15 13:38) Zgłoś naruszenie 239

    Nikt nie traktuje powaznie konsultacji spoołecznych w stanowieniu prawa. Pewnie nawet nikt nie zajrzal do zglaszanych uwag. Dyktatura ciemniakow. Za to wszystko musi być twarde i "narodowe".

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Podziękujcie(2019-02-15 13:22) Zgłoś naruszenie 3117

    przy urnach pisim mędrkom i ich sługusom od Kacperka.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz