statystyki

Członka zarządu spółki z o.o. można powołać z wyprzedzeniem

autor: Kt12.02.2019, 20:00
Spółka musi zadbać, aby wyprzedzające powołanie nie naruszyło prawa. Należy unikać sytuacji, w której powołanie członków zarządu spółki z o.o. następuje z nadmiernym wyprzedzeniem. Zbyt wczesna nominacja może bowiem prowadzić do obejścia przepisów lub postanowień umowy spółki.

Spółka musi zadbać, aby wyprzedzające powołanie nie naruszyło prawa. Należy unikać sytuacji, w której powołanie członków zarządu spółki z o.o. następuje z nadmiernym wyprzedzeniem. Zbyt wczesna nominacja może bowiem prowadzić do obejścia przepisów lub postanowień umowy spółki.źródło: ShutterStock

Powołanie tego samego członka zarządu na kolejną kadencję z wyprzedzeniem dopuszczalne jest w spółce akcyjnej. Może to nastąpić najwcześniej na rok przed upływem jego bieżącej kadencji. Czy z wyprzedzeniem można też powołać członka zarządu spółki z o.o.?

Brak jest przepisów regulujących tę kwestię. Dlatego spór rozstrzygnął sąd. Sprawa dotyczyła spółki z o.o., w której powołano członków zarządu na kolejną kadencję przed wygaśnięciem ich dotychczasowych mandatów. Chciano bowiem uniknąć sytuacji, w której zgromadzenie wspólników nie podejmie uchwały o powołaniu członka zarządu w wymaganym terminie z powodu nieobecności zagranicznego wspólnika spółki.

Sąd Apelacyjny w Białymstoku w wyroku z 12 października 2018 r. uznał, że wyprzedzające powołanie członków zarządu jest możliwe również w spółce z o.o. (sygn. akt I AGa 111/18). Brak regulacji dotyczącej powołania członków zarządu jeszcze przed rozpoczęciem pełnienia przez nich funkcji nie należy utożsamiać z zakazem dokonywania tego typu czynności. Uchwała w tym przedmiocie staje się skuteczna z chwilą wygaśnięcia mandatu dotychczasowego członka zarządu. Czyli odnowienie mandatu następuje z chwilą wygaśnięcia tego, który wynikał z poprzedniego powołania. Oznacza to, że uchwała nie wywołuje skutków prawnych do czasu wygaśnięcia dotychczasowego mandatu.


Pozostało 34% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane