statystyki

Członka zarządu spółki z o.o. można powołać z wyprzedzeniem

autor: Kt12.02.2019, 20:00
Spółka musi zadbać, aby wyprzedzające powołanie nie naruszyło prawa. Należy unikać sytuacji, w której powołanie członków zarządu spółki z o.o. następuje z nadmiernym wyprzedzeniem. Zbyt wczesna nominacja może bowiem prowadzić do obejścia przepisów lub postanowień umowy spółki.

Spółka musi zadbać, aby wyprzedzające powołanie nie naruszyło prawa. Należy unikać sytuacji, w której powołanie członków zarządu spółki z o.o. następuje z nadmiernym wyprzedzeniem. Zbyt wczesna nominacja może bowiem prowadzić do obejścia przepisów lub postanowień umowy spółki.źródło: ShutterStock

Powołanie tego samego członka zarządu na kolejną kadencję z wyprzedzeniem dopuszczalne jest w spółce akcyjnej. Może to nastąpić najwcześniej na rok przed upływem jego bieżącej kadencji. Czy z wyprzedzeniem można też powołać członka zarządu spółki z o.o.?

Brak jest przepisów regulujących tę kwestię. Dlatego spór rozstrzygnął sąd. Sprawa dotyczyła spółki z o.o., w której powołano członków zarządu na kolejną kadencję przed wygaśnięciem ich dotychczasowych mandatów. Chciano bowiem uniknąć sytuacji, w której zgromadzenie wspólników nie podejmie uchwały o powołaniu członka zarządu w wymaganym terminie z powodu nieobecności zagranicznego wspólnika spółki.

Sąd Apelacyjny w Białymstoku w wyroku z 12 października 2018 r. uznał, że wyprzedzające powołanie członków zarządu jest możliwe również w spółce z o.o. (sygn. akt I AGa 111/18). Brak regulacji dotyczącej powołania członków zarządu jeszcze przed rozpoczęciem pełnienia przez nich funkcji nie należy utożsamiać z zakazem dokonywania tego typu czynności. Uchwała w tym przedmiocie staje się skuteczna z chwilą wygaśnięcia mandatu dotychczasowego członka zarządu. Czyli odnowienie mandatu następuje z chwilą wygaśnięcia tego, który wynikał z poprzedniego powołania. Oznacza to, że uchwała nie wywołuje skutków prawnych do czasu wygaśnięcia dotychczasowego mandatu.


Pozostało jeszcze 34% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane