Ekologia na barkach maluczkich. Dlaczego w Polsce koszty walki ze śmieciami zostały przerzucone na obywatela, a nie na biznes

autor: Jakub Pawłowski08.02.2019, 07:48; Aktualizacja: 08.02.2019, 19:29
System egzekwowania od firm opłat środowiskowych szwankuje, w efekcie biznes dorzuca do wspólnej puli niewspółmiernie mało.

System egzekwowania od firm opłat środowiskowych szwankuje, w efekcie biznes dorzuca do wspólnej puli niewspółmiernie mało.źródło: DGP

Dlaczego w Polsce koszty walki ze śmieciami zostały przerzucone na nas? Dlaczego nie dokłada się do tego biznes?

J ak według unijnych dyrektyw wygląda idealny proekologiczny obywatel Polski? Nie bacząc na koszty, rzetelnie segreguje śmieci na pięć frakcji, kupuje droższe produkty od lokalnych dostawców i pakuje je do płóciennej torby, a do sklepu dojeżdża komunikacją miejską, choć ceny biletów rosną. Tanich produktów jednorazowych z plastiku nie kupuje, a gdy idzie do baru, to prosi o drinka bez słomki. Plastikowej, rzecz jasna.

Czy ciężar odpowiedzialności za ratowanie planety przed ekologiczną katastrofą powinien spoczywać głównie na maluczkich? Przykłady innych państw UE pokazują, że moga zostać do tego zmuszeni także pozostali uczestnicy rynku: przemysł czy wielkie koncerny. Jednak u nas cały c zas nie udaje się wprowadzić rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP) – oznacza to, że firmy troszczą się nie tylko o rosnące słupki sprzedaży, ale też o późniejszą utylizację np. opakowań po swoich produktach.

W efekcie wieloletnich zaniedbań, beztroski kolejnych rządów i skutecznego lobbingu koncernów staliśmy się patologicznym rajem.


Pozostało 94% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Komentarze (13)

 • nina(2019-02-08 08:35) Zgłoś naruszenie 141

  posiada wszystko z plastiku i styropianu poliestrowe gacie i ciuchy gdyż na dobre nie zarobi nie ma siły

  Odpowiedz
 • Bez Auta.(2019-02-08 08:44) Zgłoś naruszenie 150

  jeżdzi 20 letnim dieslem, zarówno w soboty na wieś do rodziców, jak też na co dzień do pracy w swoim mieście, zawozi też dzieci do szkoły i żonę do pracy - NIE CHCE ALE MUSI bo PKS zlikwidował połączenie do jego wioski, a jak kupił to auto to jeżdzi nim wszędzie.

  Odpowiedz
 • Bert(2019-02-08 12:36) Zgłoś naruszenie 66

  przykuty do dzisiaj do świerku w Puszczy Białowieskiej, z rosnącym stanem konta ze stałym zleceniem do zasilania przez sorosza

  Odpowiedz
 • Kpiarz (2019-02-08 14:32) Zgłoś naruszenie 91

  Bo biznes w postaci Spółek Skarbu Państwa ( np MPO ) mają na tym zarobić.! ( a doładniej opisując, to na nas)... 😁

  Odpowiedz
 • pytanie(2019-02-08 22:24) Zgłoś naruszenie 121

  Dlaczego, wprowadzając 5-workową selekcję odpadów, nikt nie zapewnił mi zapłaty za wynajęcie ok. 3 metrów kwadratowych w moim domu na ich przechowywanie? Taki rodzaj "dokwaterowania" w dzisiejszym wydaniu.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Marcos(2019-02-08 23:59) Zgłoś naruszenie 110

  Bo ciężko jest ustawić maszyny do butelek i puszek. Tak jak na zachodzie? Zmusić handel do tego. Po prostu

  Odpowiedz
 • a nam bida(2019-02-09 00:41) Zgłoś naruszenie 40

  a skad ma biedny nakrasc a tylko pispo dwyzki

  Odpowiedz
 • tdk(2019-02-09 07:18) Zgłoś naruszenie 81

  przestępstwo śmieciowe zaczyna się u "producenta", w pierwszym lepszym oszołomie nie można kupić dobrego towaru w rozsądnej cenie zapakowanego w rozsądne opakowanie, za to ogrom śmieci: pudełek słoików tubek kartonów toreb etc tak jakby producent celowo chciał każde ziarno ryżu zapakować oddzielnie by na tym jeszcze bardziej zarobić- bo o to chodzi cwaniakom/ handlować śmieciem nie towarem a rząd się hańbi wprowadzając jakieś pseudo segregację, odkup tylko odkup (opakowań i pod groźbą kar za wymigiwanie się) za normalną cenę zmusi do zaprzestania wprowadzania śmieci na rynek

  Odpowiedz
 • recykling(2019-02-09 10:30) Zgłoś naruszenie 41

  Biznes już płaci i to niemało. Autor nie wie, że firmy płacą opłatę recyklingową za folię, kartony i palety jako producenci i importerzy? To jest chore, że państwo może kilka razy żądać pieniędzy za to samo.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • xxyyzz(2019-02-09 14:19) Zgłoś naruszenie 40

  Aby uniknąć zbędnych hałd śmieci należałoby WSTRZYMAĆ wszelkie DOSTAWY ś m i e c i a jednorazowego użytku m. in. butów , odzieży , urządzeń ,it.p. z Chin . Po drugie wnieść bardzo wysokie kaucje za opakowania zwrotne jak też zwiększyć pozycji opakowań zwrotnych .

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane