Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie notowane są obecnie jedynie opcje, których instrumentem bazowym jest indeks 20 najważniejszych spółek - WIG20.
Dla doświadczonych inwestorów ważna jest zbywalność opcji giełdowych. Oznacza to, że posiadaną opcję można odsprzedać, a opcję wystawioną - odkupić. Niestety, obecnie płynność tego segmentu warszawskiej giełdy jest niska. Powoduje to poważne trudności w zawarciu transakcji po adekwatnej cenie. Dlatego inwestorzy zwykle ograniczają aktywność do najprostszych operacji. Jednocześnie niewielką rolę odgrywają spekulanci o bardzo krótkim, jednosesyjnym horyzoncie inwestycyjnym, czyli ci, którzy przesądzili o wielkim sukcesie kontraktów terminowych na indeks WIG20.
Najczęściej stosowana strategia spekulacji na wzrost kursów akcji, a zarazem wzrost indeksu WIG20, polega na nabyciu opcji kupna (opcji call). W przypadku dynamicznego wzrostu indeksu drożeją także opcje. Inwestor może je wówczas odsprzedać po cenie wyższej od ceny nabycia. Może także utrzymać długą pozycję opcyjną aż do terminu wygaśnięcia. Będzie to opłacalne, jeżeli indeks WIG20 dodatkowo istotnie wzrośnie. Oczywiście inwestor ryzykuje, że taka korzystna zmiana nie nastąpi, a więc kwota rozliczenia będzie mniejsza od wcześniej oczekiwanej lub nawet, że opcja nie zostanie zrealizowana. W tym ostatnim przypadku inwestor straci całą kwotę wydaną na zakup opcji. Inwestor poniesie straty także wtedy, gdy nie nastąpi, przewidywany w momencie nabycia opcji, znaczny wzrost poziomu indeksu WIG20. Będzie tak, gdy akcje potanieją, a nawet gdy kursy tylko nieznacznie wzrosną.
Najlepiej znana i najczęściej wykorzystywana strategia gry na obniżkę indeksu WIG20 polega na zakupie opcji sprzedaży (opcji put). Zarobek inwestora będzie wówczas tym większy, im bardziej spadną kursy akcji. Jest to więc strategia spekulacji przydatna zwłaszcza w okresie bessy. Jednak wzrost lub stabilny poziom indeksu WIG20 przyniesie inwestorowi straty, które często sięgają całej kwoty wydanej na zakup opcji. Zaletą nabycia opcji, na tle spekulacji giełdowymi kontraktami terminowymi, jest maksymalny poziom straty ograniczony do kwoty wydanej na zakup opcji, przy potencjalnie bardzo wysokich zyskach. Odwrotnie kształtuje się sytuacja wystawcy (sprzedawcy) opcji. Może on ponieść bardzo dużą stratę, a najwyższy, możliwy poziom zysku jest znacznie mniejszy i ograniczony do kwoty uzyskanej za sprzedaną opcję. Dlatego wystawianie opcji bez odpowiednich zabezpieczeń (zrównoważonej pozycji opcyjnej, właściwego portfela akcji lub pozycji w giełdowych kontraktach terminowych) nie może być rekomendowane żadnemu inwestorowi jako prawidłowa strategia inwestycyjna.
Dużą zaletą opcji jest dostępność instrumentów o różnych cenach wykonania i terminach wygaśnięcia. Otwiera to możliwość konstrukcji złożonych strategii spekulacyjnych, o wielu profilach wyniku finansowego i ryzyka.