Trybunał Konstytucyjny przyjrzy się substytutowi BTE

autor: Emilia Świętochowska15.01.2019, 07:51; Aktualizacja: 15.01.2019, 08:23
Po petycjach klientów banków oraz apelach RPO i UOKiK Ministerstwo Sprawiedliwości w dużej nowelizacji procedury cywilnej przewidziało skasowanie art. 485 par. 3. Projekt zmian kilka dni temu wpłynął do Sejmu.

Po petycjach klientów banków oraz apelach RPO i UOKiK Ministerstwo Sprawiedliwości w dużej nowelizacji procedury cywilnej przewidziało skasowanie art. 485 par. 3. Projekt zmian kilka dni temu wpłynął do Sejmu.źródło: ShutterStock

Po tym jak Trybunał Sprawiedliwości UE zakwestionował uprzywilejowanie polskich banków w dochodzeniu roszczeń od klientów na podstawie wyciągu z ksiąg rachunkowych, teraz swoją cegiełkę może dołożyć rodzimy Trybunał Konstytucyjny.

 Skargę konstytucyjną w sprawie substytutu niesławnego BTE złożył pełnomocnik dłużniczki Raiffeisen Bank, której sąd kazał zapłacić wierzycielowi 650 tys. zł z tytułu spłaty kredytu na kwotę 400 tys. zł. Do tego kobieta została zobowiązana do pokrycia kosztów sądowych w wysokości blisko 25 tys. zł.

Możliwość szybkiego wydania nakazu zapłaty w oparciu o samo oświadczenie banku, bez badania zasadności roszczenia przez sąd, otwiera art. 485 par. 3 kodeksu postępowania cywilnego. Aby wydać nakaz zapłaty, sąd sprawdza jedynie, czy zostały spełnione wymogi formalne. Nie ma obowiązku badania, czy umowa kredytowa będąca przedmiotem sprawy zawierała nieuczciwe warunki lub czy roszczenie się przedawniło. To pozwany klient w ciągu dwóch tygodni musi zgłosić zarzuty i przedstawić wszelkie dowody na to, że żądania banku są niezasadne pod rygorem ich pominięcia na dalszym etapie procesu. Przepisy nie przewidują też żadnego ograniczenia wysokości roszczenia dochodzonego przez kredytodawcę, jak ma to miejsce w przypadku postępowania upominawczego (tam jego wartość nie może przekroczyć 20 tys. zł). Co więcej, większość opłat sądowych też jest przerzucona na pozwanego (musi je uregulować w ciągu dwóch tygodni). Zwolnienia z kosztów są udzielane przez sądu uznaniowo, a na dodatek mogą na nie liczyć wyłącznie konsumenci (osoby prowadzące działalność gospodarczą już nie).


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane