U operatorów komórkowych nowy telefon opłaca się kupować tylko wtedy, gdy podpisujemy lub przedłużamy umowę. Jeśli szukamy telefonu, który zastąpi nam zgubiony, lepiej go kupić np. w sklepie internetowym.
Wtym roku Polacy kupią co najmniej 11 mln nowych telefonów komórkowych. Większość z nich - zapewne ok. 10 mln sztuk - kupią przedłużający umowy z operatorem lub podpisujący nowe. Oferowane wówczas telefony są dotowane przez operatora i zazwyczaj ich cena jest niższa niż gdybyśmy kupowali ten sam telefon w sklepie.
Operatorzy z reguły oferują abonentom wymianę telefonów co 24 miesiące. Jeśli telefon zostanie zgubiony, skradziony lub zniszczony przed końcem kontraktu, operator nie sprzeda nam nowego telefonu za przysłowiową złotówkę. Musimy za niego zapłacić tyle, ile kosztuje w ofercie bez kontraktu.
Zazwyczaj taki sam telefon można kupić - i to taniej niż u operatora - w sklepach handlujących elektroniką albo w sklepach internetowych. Kupiony w sklepie telefon ma jedną dodatkową zaletę - jest pozbawiony simlocka, czyli umożliwia dzwonienie z kartą SIM z każdej sieci komórkowej.
Cena telefonu u operatora zależy od wysokości abonamentu oraz czasu trwania umowy - im abonament wyższy lub umowa dłuższa, tym telefon tańszy. W najniższych abonamentach może się jednak okazać, że telefon - zwłaszcza ten bardziej zaawansowany technologicznie - taniej jest kupić w sklepie. Tak jest np. w przypadku Nokii 6300 oferowanej przez Polską Telefonię Cyfrową w taryfie Nowa Era 25 w kontrakcie 24-miesięcznym za 599 zł. W e-sklepie ten sam telefon kosztuje 499 zł. Samsung F300 w sklepie kosztuje 549 zł, a w taryfie Orange Nowy Twój Plan przy abonamencie w wysokości od 40 do 50 zł - 649 zł.
Z analizy przeprowadzonej przez GP wynika, że ceny nowych telefonów na wolnym rynku są co najmniej o kilkadziesiąt procent niższe niż ceny u operatorów, gdy komórkę kupujemy bez kontraktu. Jeśli porównamy najniższe ceny ze sklepów internetowych z cenami oferowanymi przez Polkomtel, okazuje się, że na wolnym rynku jest nawet o połowę taniej niż u operatora. W e-sklepie Vobisu LG Prada kosztuje 999 zł wobec 1899 zł w Polkomtelu.
Dla naszych porównań wybraliśmy telefony czterech czołowych światowych producentów komórek. Są wśród nich zarówno telefony bardzo proste i przez to bardzo tanie, jak i takie, które są bardzo zaawansowane technologicznie, a przez to bardzo drogie.
Staraliśmy się, by wybrany przez nas telefon był dostępny w ofercie jak największej liczby operatorów. Z wybranych przez nas komórek najczęściej najniższe ceny wśród operatorów w sytuacji, gdy komórkę kupujemy bez kontraktu, ma Polska Telefonia Cyfrowa.
Sprawdziliśmy też, ile wybrane przez nas telefony kosztują na internetowych rynkach hurtowych. Tu do porównań braliśmy średnie ceny w euro przeliczone na złotówki po kursie z NBP i doliczaliśmy do tego VAT. Okazuje się, że sklepy internetowe oferują te same telefony zazwyczaj o kilkanaście procent drożej, ale zdarza się, że ceny detaliczne w polskich sklepach są niższe niż średnie ceny hurtowe. Za to ceny telefonów kupowanych bez kontraktu u operatorów są co najmniej kilkadziesiąt procent wyższe niż na rynkach hurtowych.