Zarządca sukcesyjny nie zawsze jest władny naprawić przedsiębiorstwo

autor: Aleksandra Krawczyk -Giehsmann08.01.2019, 09:45; Aktualizacja: 08.01.2019, 10:13
podatki biznes

podatki biznesźródło: ShutterStock

Osoba ustanowiona do kierowania firmą po śmierci przedsiębiorcy może stać się uczestnikiem już trwającego postępowania restrukturyzacyjnego. Sama jednak wniosku w tej sprawie nie złoży.

Wraz z wejściem w życie ustawy z 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej (Dz.U. poz. 1000), a więc po 25 listopada 2018 r., zmieniły się też przepisy o postępowaniach restrukturyzacyjnych. Zmiany są pozornie niewielkie, mogą mieć jednak wpływ na przebieg postępowań. Szczególnie w sytuacjach, kiedy umiera właściciel firmy działającej na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, a podmiot ten przechodzi w danym momencie restrukturyzację lub planowane było jej przeprowadzenie.

Gdy postępowanie się toczy

Nie jest tajemnicą, że większość polskich przedsiębiorców nie planuje zmiany pokoleniowej w swoich firmach. W rezultacie po śmierci przedsiębiorcy częste są konflikty spadkobierców o to, kto ma przejąć firmę, skutkujące niejednokrotnie upadkiem nawet świetnie prosperującego dotychczas biznesu. Naprzeciw takim osobom wyszedł ustawodawca, który powołał do życia instytucję zarządu sukcesyjnego.


Pozostało jeszcze 82% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane