statystyki

Indywidualna naprawa auta nie wyklucza prawa do odszkodowania

autor: Michał Culepa10.12.2018, 18:00
Dowód z opinii biegłych może być też przeprowadzony, gdy przedłożone kosztorysy budzą wątpliwości, czy nie zostały zawyżone.

Dowód z opinii biegłych może być też przeprowadzony, gdy przedłożone kosztorysy budzą wątpliwości, czy nie zostały zawyżone.źródło: ShutterStock

W razie przeprowadzenia samodzielnej naprawy pojazdu uszkodzonego w wypadku odszkodowanie należy się w wysokości pokrywającej niezbędne i ekonomicznie uzasadnione wydatki, ustalone na podstawie kosztorysów i rachunków, a jeżeli ich nie ma – na podstawie opinii biegłych – uznał Sąd Najwyższy.

Na wokandę SN trafiło pięć identycznie brzmiących pytań prawnych od sądów II instancji z kilku różnych województw. Problem, jaki przedstawiły do rozstrzygnięcia, dotyczył rozliczania odszkodowań komunikacyjnych. Pytano przede wszystkim o to, w jakim zakresie poszkodowanemu należy się odszkodowanie, w sytuacji, gdy: doszło do szkody w pojeździe, szkoda ta była częściowa, a przed ustaleniem wysokości odszkodowania przez ubezpieczyciela właściciel lub kierowca pojazdu już wykonał naprawę. Opcje sugerowane przez sądy były dwie: odszkodowanie miałoby obejmować równowartość poniesionych faktycznie wydatków albo równowartość hipotetycznie ustalonych kosztów przywrócenia pojazdu do stanu poprzedniego.


Pozostało jeszcze 59% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane