Prezydenci Polski i Ukrainy Lech Kaczyński i Wiktor Juszczenko podpisali dziś w Warszawie deklarację w sprawie pogłębienia współpracy podczas przygotowań do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012.

Juszczenko przebywa dziś z jednodniową roboczą wizytą w Warszawie. Spotkanie z prezydentem Kaczyńskim to pierwszy punkt jego wizyty, a przygotowania do Euro 2012 były jednym z tematów ich rozmowy.

Ukraiński prezydent podziękował Lechowi Kaczyńskiemu za wsparcie dążeń jego kraju do członkostwa w NATO podczas kwietniowego szczytu w Bukareszcie.

"Chciałem podziękować mojemu przyjacielowi panu prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu i całej delegacji polskiej za wsparcie, które dostaliśmy na ostatnim szczycie NATO w Bukareszcie" - podkreślił. "Bardzo wysoko oceniamy ten wysiłek, który włożył osobiście pan Kaczyński" - dodał.

"Zdajemy sobie sprawę ze znaczenia tej kwestii. Serdecznie dziękuję za tę dobrą drogę, którą rozpoczęliśmy w Bukareszcie" - mówił Wiktor Juszczenko.

Prezydenci podpisali dokument noszący nazwę: "Wspólna Deklaracją w sprawie pogłębienia współpracy między Ukrainą a Polską na drodze przygotowań do finałowego turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012".

"Prezydenci zamierzają zachęcać, dopingować oraz pomagać"

Stosowną umowę w sprawie współpracy przy organizacji mistrzostw, których Polska i Ukraina są współgospodarzami, podpisał premier Donald Tusk podczas swojej wizyty w Kijowie.

Jak powiedział dziennikarzom w piątek dyrektor Biura Spraw Zagranicznych Kancelarii Prezydenta Mariusz Handzlik, prezydenci zamierzają się w ten proces "dodatkowo włączyć, starając się, zachęcać i - w pewnym sensie - dopingować oraz pomagać, na ile się da, aby te przygotowania przebiegały sprawnie i zakończyły się sukcesem".

L. Kaczyński: potrzebna pogłębiona współpraca prezydentów i rządów

Przy organizacji Euro 2012 potrzebna jest pogłębiona współpraca prezydentów oraz rządów Polski i Ukrainy - powiedział dziś prezydent Lech Kaczyński na wspólnej z Wiktorem Juszczenką konferencji prasowej.

Polski prezydent mówił o potrzebie koordynacji działań mających na celu m.in. ulepszanie sieci drogowej i kolejowej obu krajów. Prace nad infrastrukturą - przekonywał L. Kaczyński - umożliwią nie tylko sprawne przeprowadzenie mistrzostw, ale też zintegrują Polskę i Ukrainę.

L. Kaczyński zwrócił się do ministrów infrastruktury i sportu, Cezarego Grabarczyka i Mirosława Drzewieckiego, aby wzięli udział w spotkaniu we Lwowie, które ma dotyczyć organizacji Euro 2012.

"Ukraina zdąży na czas z budową stadionów i niezbędnej infrastruktury"

Prezydent Ukrainy po podpisaniu deklaracji w sprawie pogłębienia współpracy podczas przygotowań do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012 zapewnił, że jego kraj zdąży na czas z budową stadionów i niezbędnej infrastruktury.

"Chcę zapewnić, że strona ukraińska działa zgodnie z harmonogramem i wszystkie sprawy będą zamknięte na czas" - podkreślił Juszczenko. "Poświęcamy temu bardzo dużo wysiłku" - dodał.

Prezydent Ukrainy stwierdził, że w drugiej połowie roku zostaną oddane do eksploatacji dwa stadiony: w Doniecku i Dniepropawłowsku.

"Trwają prace nad renowacją stadionu w Kijowie. Buduje się stadion w Charkowie. W stadium przygotowawczym są prace związane z budową stadionów we Lwowie i Odessie" - mówił Juszczenko.

Dodał, że w ukraińskich miastach, w których odbędą się mecze podczas Euro 2012, buduje się ponad sto 4- i 5-gwiazdkowych hoteli.

Ukraiński prezydent zaznaczył, że "niezwykle ważna sprawa to rozszerzenie sieci drogowej i kolejowej między Ukrainą a Polską". Zapowiedział opracowanie studium rozbudowy sieci kolei europejskiej do Lwowa i Kowla.

"Zdajemy sobie sprawę, że przed nami jest tu bardzo dużo pracy, tak w dziedzinie politycznej, jak i gospodarczej" - dodał Juszczenko.