Oferta zagranicznych funduszy inwestycyjnych wzbogaci się wkrótce o kolejny produkt. Tym razem będzie to fundusz akcyjny z grupy Raiffeisen, inwestujący w krajach ASEAN (Association of South East Asian Nations), Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej, do którego należą Indonezja, Malezja, Filipiny, Singapur, Tajlandia, Brunei, Kambodża, Laos, Birma oraz Wietnam.
W Komisji Nadzoru Finansowego trwają właśnie notyfikacje dwóch funduszy zagranicznych, które obejmują w sumie 48 subfunduszy. W przeciwieństwie do krajowych TFI, aktywa funduszy zagranicznych monitorowanych przez firmę Analizy Online w lutym wzrosły (o 5,7 proc.) do 2,76 mld zł. Oprócz samego napływu, na wzrost aktywów instytucji zagranicznych (BlackRock Merrill Lynch, Fortis, Franklin Templeton, HSBC, Legg Mason, Robeco, Torrus Funds, Word Investments Opportunities Funds) wpływ miały głównie wzrosty wycen jednostek w funduszach spółek surowcowych.

Poszukiwanie bezpieczeństwa

Z I kwartału na polskim rynku zadowolony jest m.in. Franklin Templeton Investments Poland, który od jesieni zeszłego roku promuje wśród klientów i dystrybutorów produkty inwestujące w mniej ryzykowne klasy aktywów.
- Taką kampanię zaczęliśmy już we wrześniu. Klienci naszych dystrybutorów byli przygotowani na trudny rok i sporo aktywów inwestują właśnie w nasze fundusze obligacji globalnych - mówi GP Michał Staszkiewicz z Franklin Templeton.

Wchodzą nowe fundusze

Firma zarejestrowała w Polsce 60 funduszy zagranicznych, z czego w sprzedaży jest ponad 30. W ciągu dwóch tygodni u dystrybutorów mogą pojawić się kolejne, m.in. fundusz małych i średnich spółek rynków wschodzących zarządzany przez Marka Mobiusa, surowcowy, globalnych obligacji wysokodochodowych i fundusz obejmujący trzy strategie inwestycyjne.
Blisko 30 otwartych funduszy zagranicznych ma w ofercie Fortis Investments. Do tej pory firma wprowadziła na rynek również osiem funduszy z ochroną kapitału, które klienci mogą kupować w jednym wyznaczonym terminie. Z ostatniej, zakończonej w marcu, subskrypcji funduszu inwestującego w sektor alternatywnej energii firma pozyskała około 40 mln zł.
- W I kwartale widać było, że z powodu obaw o sytuację na rynkach finansowych fundusze otwarte, wśród których większość stanowią produkty akcyjne, nie przyciągają dużych środków, a zwiększyło się zainteresowanie funduszami gwarantowanymi - mówi Grzegorz Świetlik, szef przedstawicielstwa Fortis Investments.
Firma nie planuje na razie wprowadzania do Polski kolejnych zagranicznych funduszy otwartych, pojawią się za to dwa kolejne z ochroną kapitału.
Do rozszerzenia oferty o zagraniczne fundusze ze swojej grupy kapitałowej przygotowują się również krajowe TFI, w tym Union Investment TFI. W listopadzie 2007 r. trzy fundusze luksemburskie zostały notyfikowane w KNF.
- W przypadku funduszy notyfikowanych w zeszłym roku pracujemy jeszcze nad kwestiami technicznymi. Nie wykluczamy, że pojawią się w ofercie na przełomie maja i czerwca - mówi Anna Filipowska z Union Investment TFI.
Oferta towarzystwa w sumie do końca roku może objąć pięć funduszy zagranicznych, po tym jak na początku kwietnia KNF notyfikowała dwa kolejne fundusze.
51 funduszy zagranicznych notyfikowała do tej pory KNF. Od początku 2008 roku były cztery, obejmujące 115 subfunduszy