Wprowadzenie na giełdę zakładów azotowych w Tarnowie i Kędzierzynie ułatwi konsolidację firm sektora wielkiej syntezy chemicznej - uważają analitycy.
Nadzorująca w imieniu Skarbu Państwa sektor naftowy i chemiczny Nafta Polska kończy prace nad strategią dla przemysłu chemicznego.
- W najbliższych dniach zostanie ona przekazana do ministerstwa - mówi GP Marek Karabuła, prezes Nafty Polskiej.
Na ogłoszenie strategii czekają zarządy zakładów azotowych w Puławach, Tarnowie i Kędzierzynie, Zakładów Chemicznych Police, Ciechu oraz należącego do Grupy Orlen Anwilu.

Pomogłaby grupa

Eksperci mówią, że najkorzystniejsza może się okazać konsolidacja firm wielkiej syntezy chemicznej.
- Wcześniej czy później chemia będzie się konsolidować. Pierwsze sygnały z Ministerstwa Skarbu Państwa, że po debiutach Tarnowa i Kędzierzyna może do tego dojść, już są - mówi Kamil Kliszcz z DI BRE Banku.
-Wydaje się, że stworzenie jednego podmiotu czy grupy ułatwiłoby ekspansję na rynku - dodaje Ludomir Zalewski, analityk DM PKO BP.
Zdaniem analityków giełdowe debiuty Tarnowa i Kędzierzyna ułatwią przekształcenia w branży chemicznej.
- Poprzez wprowadzenie spółek na giełdę Skarb Państwa zyska wycenę obu aktywów. Mając rynkowe wyceny i większościowe pakiety w poszczególnych spółkach, można myśleć o potencjalnych połączeniach. Później łatwiej będzie zapewne sprzedać duży zdywersyfikowany holding niż pojedyncze, stosunkowo niewielkie spółki - podkreśla Kamil Kliszcz.

Skarb zachowa połowę akcji

Prospekt emisyjny Tarnowskich Azotów 21 marca został złożony w Komisji Nadzoru Finansowego. Debiut spółki na warszawskiej Giełdzie jest planowany na II połowę czerwca. Akcjonariusze spółki, czyli głównie Nafta Polska posiadająca 80 proc. akcji, zdecydowali, że na giełdę trafi w ramach nowej emisji od 9,6 mln do 16 mln akcji serii B na okaziciela. Po emisji nowych akcji Skarb Państwa i Nafta Polska nadal pozostaną akcjonariuszami posiadającymi ponad połowę akcji. Nie jest jeszcze pewne, kiedy zadebiutują Azoty w Kędzierzynie. Zdaniem odpowiedzialnego za sektor chemiczny wiceministra Skarbu Krzysztofa Żuka, to już ostatni moment, żeby publiczna emisja akcji spółki mogła się odbyć jeszcze przed końcem 2008 roku.
Analitycy podkreślają, że trudno teraz wyrokować co do powodzenia debiutów, tym bardziej że sytuacja na rynkach kapitałowych jest bardzo zmienna. Dodają jednak, że z drugiej strony zainteresowanie ofertą sygnalizowały już duże koncerny chemiczne i surowcowe, w tym Orlen wraz z kontrolowanym przez siebie Anwilem, Ciech, a ostatnio Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Niewykluczone, że zdobyciem przyczółka do dalszej prywatyzacji w postaci zakupu pakietu akcji Tarnowa i Kędzierzyna będą też duże koncerny zagraniczne.