statystyki

KNF chce nowelizacji kodeksu karnego: Paragrafami nie zburzymy piramid

autor: Patryk Słowik18.10.2018, 07:19; Aktualizacja: 18.10.2018, 07:47
– Jeśli pozostaną wątpliwości, to obawiam się, że prokuratura i sądy mogą ponownie nie podzielać opinii KNF co do szkodliwości pewnych konstrukcji finansowych wyłudzających pieniądze – podkreśla Raupuk. I dodaje, że warto pamiętać również o tym, iż piramidy finansowe to tylko część przestępczości finansowej.

– Jeśli pozostaną wątpliwości, to obawiam się, że prokuratura i sądy mogą ponownie nie podzielać opinii KNF co do szkodliwości pewnych konstrukcji finansowych wyłudzających pieniądze – podkreśla Raupuk. I dodaje, że warto pamiętać również o tym, iż piramidy finansowe to tylko część przestępczości finansowej.źródło: ShutterStock

Chęć walki z przestępczością finansową przez Komisję Nadzoru Finansowego, choć zasługuje na uznanie, to przedłożona propozycja nie przyczyni się do zmniejszenia rynkowych patologii. Tak najnowszy pomysł nadzoru oceniają eksperci.

Przedwczoraj Urząd KNF poinformował, że komisja przygotowała projekt nowelizacji kodeksu karnego oraz ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym. Cel? „Skuteczniejsze przeciwdziałanie niekorzystnym zjawiskom, obniżającym zaufanie klientów do rynku usług finansowych”. A mówiąc wprost: walka z piramidami finansowymi. O inicjatywie, będącej wówczas jeszcze w powijakach, informowaliśmy jako pierwsi w lutym 2018 r.

KNF chce wprowadzić do kodeksu karnego nową jednostkę redakcyjną – art. 286a. Zostaną w nim określone ustawowe znamiona szczególnego typu przestępstwa oszustwa, to znaczy „oszustwa finansowego obejmującego zakresem penalizacji zachowania oparte na wykorzystaniu w organizowanym przedsięwzięciu lub w prowadzonej działalności modelu « piramidy finansowej » ”.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane