statystyki

Ulga na start czasami prawie przez 7 miesięcy

autor: Joanna Śliwińska14.10.2018, 11:30
Ulga nie obowiązuje w stosunku do składki zdrowotnej.

Ulga nie obowiązuje w stosunku do składki zdrowotnej.źródło: ShutterStock

Chcę rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej od 15 października 2018 r. Zamierzam skorzystać z ulgi na start i nie opłacać składek na ubezpieczenie społeczne. Nie wiem jednak, czy nie stracę części ulgi przez rozpoczęcie działalności w środku miesiąca. Może korzystniej byłoby zarejestrować firmę na początku listopada, aby nie tracić połowy miesiąca objętego ulgą?

Ulga na start to możliwość niepodlegania ubezpieczeniu społecznemu przez pierwsze sześć miesięcy prowadzenia działalności. Została ona wprowadzona w ramach Konstytucji biznesu mającej za zadanie ułatwienia w prowadzeniu firm. Prawa do ulgi nie mają osoby, które:

  • w okresie ostatnich 60 miesięcy prowadziły działalność gospodarczą;
  • wykonują działalność na rzecz byłego pracodawcy, u którego w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym pozostawali w stosunku pracy lub spółdzielczym stosunku pracy, wykonując na jego rzecz czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Takie ograniczenia mają zapobiegać wykorzystywaniu nowych przepisów m.in. poprzez zmuszanie pracowników do odchodzenia z pracy i prowadzenia firm, aby podpisać z nimi zamiast umowy o pracę umowę o świadczenie usług.

Wątpliwości co do liczenia okresu


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane