statystyki

Do wypłaty zysku nie zawsze potrzebna jest odrębna uchwała

09.10.2018, 07:40; Aktualizacja: 09.10.2018, 08:50
Wspólnicy mają też prawo podjąć decyzję o innym przeznaczeniu zysku.

Wspólnicy mają też prawo podjąć decyzję o innym przeznaczeniu zysku.źródło: ShutterStock

W spółkach z o.o. lub akcyjnych powinna zostać podjęta uchwała o przeznaczeniu zysku do wypłaty. Bez niej udziałowcy albo akcjonariusze nie mogą domagać się dywidendy. Czy jednak taka uchwała konieczna jest również w spółce jawnej?

W spółce jawnej, w odróżnieniu od wspomnianych spółek kapitałowych, do wypłaty zysku nie jest konieczne podjęcie odrębnej uchwały. Takie stanowisko potwierdził Sąd Apelacyjny w Krakowie w wyroku z 8 marca 2017 r. (sygn. akt I ACa 1300/16). Oznacza to, że wspólnicy mogą pobierać określone kwoty bez uchwały. W tym celu uzasadnione jest jednak uzyskanie zgody wszystkich wspólników spółki jawnej. Mogą oni również pobierać zaliczki na poczet przyszłego zysku. Zaliczek tych nie muszą zwracać nawet wtedy, gdy spółka nie osiągnie zysku. W podobny sposób mogą dokonywać wypłat wspólnicy innych spółek osobowych, np. komandytowej.

Wspólnik może żądać podziału i wypłaty całości zysku z końcem każdego roku obrotowego. Wspomniane prawo może być ograniczone. Jednak wspólnika nie można pozbawić udziału w zysku. Jeżeli umowa spółki jawnej nie określa sposobu podziału zysku, to należy wówczas stosować zasady kodeksowe. Przewidują one, że każdy wspólnik ma prawo do równego udziału w zyskach. Uczestniczy on również w stratach w tym samym stosunku bez względu na rodzaj i wartość wkładu. Jednak umowa spółki jawnej może określić odmienne zasady uczestnictwa wspólników w jej zyskach. W szczególności wypłata nie musi być adekwatna do wysokości wkładu wniesionego przez wspólnika do spółki jawnej.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane