statystyki

Działalność nierejestrowa to także obowiązki

autor: Patryk Słowik08.10.2018, 18:00
Osoby prowadzące działalność nierejestrową są zwolnione z obowiązku wystawiania faktury.

Osoby prowadzące działalność nierejestrową są zwolnione z obowiązku wystawiania faktury.źródło: ShutterStock

Osoby, które dorabiają, nie muszą składać wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, lecz nadal są zobowiązane do prowadzenia uproszczonej ewidencji sprzedaży. Zwraca na to uwagę Ministerstwo Przedsiębiorczości w broszurze informacyjnej, która zostanie dziś publicznie udostępniona.

Od 30 kwietnia 2018 r. obowiązuje Konstytucja biznesu, czyli pakiet proprzedsiębiorczych ustaw. Jedna z najistotniejszych regulacji to wprowadzenie działalności nierejestrowej. Jeśli ktoś nie osiąga z pracy na własny rachunek przychodu należnego wyższego niż połowa minimalnego wynagrodzenia za pracę, to może wykonywać ją bez wpisu. Sęk w tym – o czym przypomina MPiT – że obok wielu ułatwień, są też obowiązki. Podstawowy to właśnie prowadzenie uproszczonej ewidencji. Urzędnicy w broszurze podkreślają, że może się ona znajdować nawet w zeszycie. Chodzi jedynie o to, by dało się określić wartość przychodu.

Niezbędne jest też spełnianie warunków odpowiednich dla danego rodzaju działalności. Jeśli więc ktoś zajmuje się gastronomią, nawet bez wpisu do CEIDG i statusu przedsiębiorcy, musi przestrzegać wymogów sanitarnych.


Pozostało jeszcze 42% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Ola(2019-05-09 11:44) Zgłoś naruszenie 00

    Polecam ciekawy artykuł w kontekście działalności nierejestrowanej i nauczycieli - https://lingroom.pl/blog/korepetycje-dzialalnosc-nierejestrowana-wyzsze-zarobki/

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane