statystyki

Działalność nierejestrowa to także obowiązki

autor: Patryk Słowik08.10.2018, 18:00
Osoby prowadzące działalność nierejestrową są zwolnione z obowiązku wystawiania faktury.

Osoby prowadzące działalność nierejestrową są zwolnione z obowiązku wystawiania faktury.źródło: ShutterStock

Osoby, które dorabiają, nie muszą składać wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, lecz nadal są zobowiązane do prowadzenia uproszczonej ewidencji sprzedaży. Zwraca na to uwagę Ministerstwo Przedsiębiorczości w broszurze informacyjnej, która zostanie dziś publicznie udostępniona.

Od 30 kwietnia 2018 r. obowiązuje Konstytucja biznesu, czyli pakiet proprzedsiębiorczych ustaw. Jedna z najistotniejszych regulacji to wprowadzenie działalności nierejestrowej. Jeśli ktoś nie osiąga z pracy na własny rachunek przychodu należnego wyższego niż połowa minimalnego wynagrodzenia za pracę, to może wykonywać ją bez wpisu. Sęk w tym – o czym przypomina MPiT – że obok wielu ułatwień, są też obowiązki. Podstawowy to właśnie prowadzenie uproszczonej ewidencji. Urzędnicy w broszurze podkreślają, że może się ona znajdować nawet w zeszycie. Chodzi jedynie o to, by dało się określić wartość przychodu.

Niezbędne jest też spełnianie warunków odpowiednich dla danego rodzaju działalności. Jeśli więc ktoś zajmuje się gastronomią, nawet bez wpisu do CEIDG i statusu przedsiębiorcy, musi przestrzegać wymogów sanitarnych.


Pozostało 42% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Ola(2019-05-09 11:44) Zgłoś naruszenie 00

    Polecam ciekawy artykuł w kontekście działalności nierejestrowanej i nauczycieli - https://lingroom.pl/blog/korepetycje-dzialalnosc-nierejestrowana-wyzsze-zarobki/

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane